Palyaço Dünyası

Palyaço günümüzün popüler mesleklerindendir. Palyaçoluk başlarda yadırgansa da insanlar bunun bir sadece yüz boyama değil bir disiplinlin olduğunu gördükleri zaman bu mesleği daha da ciddiye alıp hakkında araştırmalar yapmışlardır.
Palyaço dünyası çok geniştir.Çünkü palyaço sadece yüzünü gözünü boyayan bir insan değildir.

Palyaço bir seçimdir. Diğer mesleklerin içinde kendine yakın hissettiğini seçmendir. Eğer bu görevi üstlenip altından kalkabileceğini düşünüyorsan palyaço olursun. Çünkü geçim kaynağı için bu iş yapılmamaktadır. Elbette para kazananlar olacaktır bu meslekte bunları da yadırgamamak lazım. Ama sırf bir çıkar amacı güdülmez. Bunların sebeplerini kısaca açıklamak istersek eğer:

Bir sorumluluk bir disiplindir demiştik. Çocuklarla çocuk olabilmeyi bilmek, bunun daha da önemlisi o çocukların istediğini karşılayıp onlara bu sevgiyi verebilmektir. Diğer türlü ise içinizdeki neşe duygusudur.
Neşe duygusunu en iyi şekilde karşınızdaki topluluğa aktarmaktır. İşte burada devreye çokçuklar giriyor bu neşenin aktarılacağı yer çocuklar olmaktadır.

Palyaço

Palyaçoların aktardığı neşe ya da bir başka deyişle pozitif enerji doğal olarak da o çocuğun kişisel gelişimini de arttırmaktadır ve gelişen çocuğun olumu dünyasında sizin izlerinin olması bu yüzden büyük mutluluktur. Bundan ötürüdür ki bu meslek bir gönül işidir. Bu yüzdendir ki bu mesleği yapanlar gönüller kazanmaktadır. Bu kavramlar içerisinde insanların palyaço eğlencelerinden mahrum kalıp kalmaması da değişmektedir. Sebebi izah etmek istersek aslında yukarıda anlatmaya çalıştığımzın paralelinde bir cümle söylememiz gerecektir. “İş aşkı”. Eğlence esnasında eğlenceye kendini kaptırıp eğlenceyi kendi ruhuna alabiliyor mu yoksa eğlence sırasında bir an önce eğlencenin bitip parasını alıp oradan ayrılmak mı istiyor bu husus önemlidir. Bunun dengesini koruyan kişi bu meslekte başarılı olabilecektir. Burada şunu hatırlatmak yarar olduğunu düşünmekteyiz. Kimi eğlence sahipleri palyaço kostümlü insanlara her işi yaptırabileceklerini düşünmekteler. Bu kesinlikle doğru değildir.

Nasıl ki bu işin bir adabı var aynı şekilde işverenin ya da eğlence sahibinin de bir adabı bir düzemi olmalıdır. Bu yazı bir başkaldırı niteliğinde değildir bir bilgilendirme amacı gütmektedir. Umarım normal hayatta sık sık karşılaştığımız palyaçolara artık farklı gözden bakabilirsiniz. Umarız ki bu mesleği seçmiş kişiler yazıda anlatmaya çalıştığımız şekilde bu mesleğe hakim olabilirler. Bir diğer yazımızda buluşmak üzere esen kalınız.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.