Bilinçli Akvaryumculuk Yapabilmek İçin Neler Yapmalıyız?

Öncelikle akvaryum kurmak bizim için hobimi. Akvaryum kurmanın insanlar için bir çok nedeni olabilir.

Kimisi evine veya işyerlerine hava verebilmek için dekoratif akvaryumculuk yapar. (Bana göre baya bir çoğunluk malesef bu şekilde)

Bu insanlar için balıkların açlığı, fazla yemesi, strese girmesi, balıkların biyolojisi, onları hiç ilgilendirmez. Oturma odası veya yemek odası gibi bölümleri nasıl seyirlik bir hale getirebiliriz diye düşünürler sadece.

İsmi lazım değil bir alışveriş merkezinde mağazanın tam ortasına devasa bir tuzlu su akvaryumu kuruldu. Yaklaşık iki yıl oldu. Ben her gittiğimde bu akvaryumda farklı balıklar gördüm malesef. Üzülerek söylüyorumki bu alışveriş merkezine her hafta sonu giderim. Yani hesap edin iki yılda kaç balık telef ettiklerini.

Kimileri hasta çocuklarını mutlu edebilmek için alır. Bu yine bir nevi hoş görülebilecek bir durum. Yani daha masumane. Ama yinede çok zor değil bir balığın nelere ihtiyacı olduğunu öğrenmek. Bir balığın ölmesi her ne kadar onları üzsede okumak için bir kaç sayfa yazı karıştırmak veya internetten faydalanmak o kadar zor olmasa gerek.

Kimileride ticari akvaryum kurmayı ister. Ve herşeyini inceleyerek çok güzel bir akvaryum ustası haline gelir. Gelin görünki bu ustalar sadece değerli türler besleyip onları üretmenin peşine düşer. Onları ilgilendiren zor bulunan ve pahalı balıkları üretmektir. Onlar için artık aslından eser kalmamış suni üretmelerle değişik renk,desen ve çeşitleri bir araya getirmektir. Onların duygusallığa harcıyacak zamanları yoktur.

Kimilerinde sadece üretme zevkini tatmak vardır. Lepistesle bu doyumu yaşamak isterler bu ilk aşamayı geçtikten sonra beta sırasıyla diskus yada melek gibi zora doğru giderler. Bu da gene bir nevi masumane çünkü kar amaçlı bir hızlandırma olmadıkça suni aşılamalara gidilmedikçe doğal olarak üretmenin masum bir konu olduğunu düşünüyorum.

Birde balığı balıkla besleyen cani akvaryumcular var bunu gördüğümde malesef şok oldum. Bu balıkların dişlerinin arasına aldıkları japonların kuyruğunu can acısıyla nasıl sağa sola salladıklarını kimse görmesini istemem. Beslediği balığa vermek için zaten ölecekti diyerek japon balıklarını atıyordu. Bu şekilde japonu yutan balıklada gurur duyuyordu. Onların iç dünyasına bakıldığında muhakkak şiddet eğilimli insanlar olduğunu düşünüyorum. Nacizane tamamen şahsi fikrimdir.

Şefika Akaydın

akvaryum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.