Bilinçli Akvaryum Dünyasına Adım

Akvaryum gün geçtikçe büyüyen bir hobi oldu.Önceden ülkemizde bulunmayan türler şimdi üretilir durumda. Bu duruma gelinmesi şans işi değil, tamamen bilinçli akvaristliğin meyveleridir. Fanusta japon balığı besleyerek balığa ızdırap olduğumuzu, kadehte betta besleyerek balığa eziyet ettiğimizi fark ettik sonunda. Bilinçlenmeyle hobi çok zevkli hale geldi. Önceleri ısıtıcısız, suyun değerlerini bilmeden, canlının doğasına uygun olmayarak tamamen kendi göz zevkimize göre balık balıyorduk. Ama şimdi tamamen balığın doğasına uygun habitatlar yaparak, canlıya kendi dünyasındaymış gibi bir ortam hazırlıyoruz. Bunun en güzel meyveleride doğacak olan yavrulardır. Safkanlığını koruyarak canlı nesiller boyu gelecek kuşaklara doğru gidiyor.

Akvaryum dünyası tıp olarakta çok gelişmiş durumda. Gerek yemler gerekse ilaçlar olsun son derece kaliteli bir şekilde bize sunulmaktadır. Hastalıklar için teşhisler ve gerekli ilaçları, nasıl kullanılacağına dair hemen hemen herşeyi internet ortamında öğrenebiliyoruz. Kendi deneyim ve gözlemlerimizide birleştirerek müthiş bir sanal ansiklopedi yaratıyoruz. Günümüzde akvaryum malzemeleride teknolojik olarak çok geliştiği için eskiye nazaran çok daha verimli , sağlıklı balıklarlı gelecek kuşaklara götürmekteyiz.

Bütün bunların oluşumu şans değildir. Tamamen bilinçlenme ile alakalıdır. Sizde bu hobiyle uğraşanlara doğru bilgileri aşılayın ve toplumsal olarak daha da bilinçli bir nesil kuralım. Akvaryumun içindeki sadece balık değil strese giren,duyguları olan, size tepki veren bir candır. Onları doğalarından alıp akvaryumumuzda konuk ettiğimizi unutmamamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.