Spor Yapmak Niçin Gerekli?

Kızlarda ve genç kadınlarda kemiklerin kuvvetlenmesi açısından çeşitli dallarda spor yapmak, kalsiyum alımından bile daha önemlidir. Yurtdışında yapılan bir çalışmada, tavsiye edilenin çok altında kalsiyum alan kızlarda bile, kalsiyumun kemik kuvvetine tesir etmediği  görüldü. Buna karşılık düzenli veya düzensiz spor alışkanlığı ile kemik kuvveti arasında önemli münasebet vardı; kemik kuvvetinin % 17 ‘si spor alışkanlıklarına dayandırılıyordu. Kas gelişimi iyi olan kızlar, aynı zamanda daha kuvvetli kemiklere sahipti. Yağsız vücut kitlesinde 1 kilogramlık artış kemik kuvvetinde % 2,5 ‘lik artışla birlikteydi.

Yaşlıların sağlığı için, hafif sporların bile faydalı olduğu tespit edildi. Bunun için koşu bandında koşmak şart değil!.. Bulaşık yıkamak, bahçeyle uğraşmak, merdiven tırmanmak gibi aktiviteleri düzenli yapmak bile yaşlıların daha uzun yaşamasına yardımcı olabiliyor. Yetkililerce yapılan çalışmalara göre, 72-80 yaşlarındaki kişiler için, günlük yaklaşık 1.000 kilokalori enerjiyi çeşitli aktiviteler ile harcamak faydalı olabiliyor. Orta ağırlıktaki bir yaşlı, yaklaşık 3,5 saatlik bir hafif spor sırasında 1.000 kilokaloriyi harcayabiliyor. Çalışma, zor olmayan kas aktivitelerinin, yaşlılar için faydalı olduğunu gösterdiğinden önem kazanıyor.

Spor yapan yetkililer haftanın çoğu gününde otuzar dakika yürüyüşün kan basıncını azaltmak için yeterli olduğunu belirtir. Birkaç yıl  önce gerçekleştirilmiş olan çalışma, kan basıncını azaltıp, kişinin kondisyonunun artmasına vesile olabileceğinin gösterdi. Çalışma, oturak hayatı yaşayan 106 sağlıklı kişi üzerinde yapıldı. Katılımcıarın üçte birinden 12 hafta süreyle haftada 5 gün, üçte birinden haftada 3 gün otuzar dakika yürümeleri, üçte birinden ise hayat tarzlarını değiştirmemeleri istendi. Bele takılan ve harekete hassas bir cihaz sayesinde katılımcıların ne kadar yürüdükleri kontrol edildi. Haftada 3 5 gün spor yapanların kan basınçlarında azalma meydana geldi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.