Galatasaray Küme Düştü Mü?

Futbolda şike soruşturmaları geçtiğimiz günlerde yeni bir boyut kazanmıştı. Galatasaraylı eski yönetici Bülent Tulun’un ardından bugün de Adnan Polat ifade vermek için savcılığı ziyaret ettiler. Konuyla ilgili gelişmeler sıcaklığını koruyor. Ancak hem Bülent Tulun’un hem de Adnan Polat’ın “sanık” değil “tanık” olarak ifade veriyor olması iddiaların yersiz olduğunu gösterir nitelikte.

Ortaya atılan iddialar ise 2005-2006 sezonunun son maçında Fenerbahçe’nin rakibi olan Denizlispor’a teşvik primi verildiği doğrultusunda. Ancak hem Galataray kulübü hem de Denizlispor iddiları yalanladılar.

İddiaların kanıtlanırsa Galatasaray küme düşer mi?

Şike ve teşvik operasyonuna dün Galatasaray’ın da dahil olması üzerine camiada küçük çaplı bir panik havası yaşanırken, Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu eski başkanı ve Galatasaray Divan Kurulu üyesi Türker Arslan, milyonlarca taraftarın yüreğine su serpti.

Kulüp içindeki bir iç yazışmanın 2006 yılında oynanan Denizlispor-Fenerbahçe maçına yönelik teşvik primi iddialarıyla ilişkilendirildiğini söyleyen Arslan, iddialar gerçek olsa bile Galatasaray’ın ceza almayacağını savundu. Arslan şunları söyledi: “Herkesin bildiği 14 Nisan 2011 tarihi (yeni şiddet yasasının yürürlülüğe girdiği tarih) bu işlerin miladı değil. Federasyon, UEFA kriterlerine uyma adına 15 Ağustos 2008’de yasa değişikliği yaptı ve o tarihten sonra ortaya çıkacak olumsuzluklar 20 yıl geriye giderek araştırılabilir oldu. Ancak Galatasaray’ın verdiği iddia edilen teşvik primi bu tarihten de önce…”

‘Kulüp haklarını geri alınır’
“Galatasaray adli olarak ceza göremez. Sadece Futbol Federasyonu, Galatasaray’ı cezalandırabilir. Ama yasalarla desteklenmeyeceği için böyle bir tutum içinde olacaklarını sanmıyorum. Yine de şampiyonluk alınması ya da küme düşürülme gibi bir ceza verirlerse, Galatasaray hukuksal olarak haklarını geri alır. Bu nedenle olayın etik sakıncalarından başka Galatasaray’a bir zarar gelmez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.