Cimbom’un Tarihe Geçen Yeni İstatistiği!

galatasaray şampiyon3 puanlı sisteme geçildiğinden beri, bitime 11 hafta kala zirvedeki en yakın rakibine 6 puan fark atan ilk takım Galatasaray oldu. Son 11 haftaya lider giren takımlar 25 sezonda 19 kez mutlu sona ulaştılar.

Süper Lig’in 24. haftasına en yakın rakibi Fenerbahçe’nin 6 puan önünde lider girecek olan Galatasaray hakkında istatistik bazında bir araştırma yaptık. Sorumuz, “Son 11 haftaya 6 puan önde girip de şampiyonluğu kaptıran bir takım var mı?” üzerine kuruluydu. Ancak yaptığımız araştırma, bitime 11 hafta kala zirvede en yakın rakibine 6 puan veya daha fazla fark atan tek bir takım dahi olmadığını gösterdi. İlk bakışta akla birçok sezon geliyor. Fakat bu sezonlarda farkın ya devre arasında ya da 24. haftadan sonra oluştuğu görülüyor. 11 hafta kala rakibine 6 puan fark atan tek lider ise Galatasaray olarak dikkat çekiyor.

Zirve takipçileri ne yaptı?

Yine 3 puanlı sistemde geride kalan 25 sezonda, ligin son 11 haftasına lider girilip de, şampiyonluğun kaptırıldığı sadece 6 sezon var. Zirve takipçilerine bakıldığında ise son 11 haftaya liderin 1 puan gerisinde girip şampiyon olan 3, iki puan geriden gelip mutlu sona ulaşan ise 1 takımın olduğu görülüyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.