Yeşil Çay

Yeşil çay camellia sinensis yapraklarından üretilir. Siyah çay ile aynı bitkiden üretilir,  fakat gördüğü işlem çok farklıdır. Yeşil çay kısa bir işlemden sonra fermantasyona  uğramadan (fazla oksidasyona uğramadan) kullanıma hazır hale getirilir.   Ancak siyah çay daha  çok kavrulur ve fermantasyona uğrar bu da siyah çayın içindeki antioksidanları kaybetmesine  yol açar. Yeşil çay içindeki kateşin maddesi, yeşil çay çok işlem görmediği için kaybolmaz,  bu madde özellikle polifenolle birlikte çok etkilidir. Yeşil çay yaklaşık 5000 yıldır Çin’de, Japonya’da ve Hindistan’da tıbbi amaçlarla kullanılmıştır.

Yeşil çay nasıl kullanılmaldır?

Yeşil çay ya da yeşil çay extratı satan bazı firmalar günde 12 bardağa kadar içilebileceğinden  bahsetmiş  olabilirler bu sayıya çıkmak doktorlar tarafından asla tavsiye edilmiyor. Hatta toz  halindeki  yeşil çay ekstratlarini kullanmamak daha sağlıklı olacaktır. Zira karaciğere yük binebilir, onun yerine yaprak halinde satılan yeşil çaylar  kullanılmalıdır. Yeşil çay asla aşırı sıcak içilmemelidir. Antioksidan içerdiği için yemek borusu kanseri oluşumunu  hızlandırabilir.

Yeşil çay nasıl hazırlanır?

Bir büyük fincana 1-2 çay kaşığı yeşil çay atabilirsiniz. Yeşil çayı kaynatmayınız, yeşil çayın üzerine kaynamış  su ekleyerek demleyiniz, demlenme süresi 2 dakikadan az, 6 dakikadan fazla olmamalıdır.
İçerisine şeker koymayınız(şekersiz içemeyenler ekleyebilir).  Şeker yerine bal konulabilir.

Ayrıca yeşil çaya nane ya da zencefil de eklenebilir.

Yemeğin üstüne yeşil çay içmeyiniz, sabah aç karnına ve yatmadan önce aç karnına içilirse çok faydalıdır. Bilmediğiniz kalitesine inanamadığınız yeşil çayları almayınız.

Haricen şu şekilde kullanılır:
Yaralı bölgeye tampon yapılabilir, gözlerde şişlik varsa bir beze yeşil çayı koyup soğutulur, gözlerinize konulursa şişlikleri indirecektir. Yeşil çayınız poşet çay ise direk buzdolabında bekletip  kullanabilirsiniz. Ayak mantarı için ayağınızı ılık yeşil çay içerisinde bekletebilirsiniz.

Yeşilçayın anti bakteriyel ve antiviral özelliğinden dolayı bir çok alanda kullanılabilir,  yeter ki kullandıktan sonra kullandığınız bölgeyi durulamayın.

Güneş yanıklarında; bir bezi soğuk solüsyonda ıslattıktan sonra, yanık bölgede 15 dakika tutunuz. Günde 4 kez tekrarlanır.

Kızarıklıklarda; alın, çene ve yanaklardaki kızarıklıklar için doğal çözüm için günde  iki kez, dört hafta boyunca solüsyonu kullanınız.

Kuru cilt için yeşil çay losyonu; orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suda 1 tatlı kaşığı dolusu yeşil çay haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı ve 10 ml gliserin  iyice karıştırıldıktan sonra, çayla birlikte küçük bir kavanoza aktarılarak iyice çalkalanır. Karışıma batırılan pamukla, yüz, boyun ve  dekolteye iyice emdirilir.

Lekelerde; solüsyonu lekenin üzerine temiz bir pamuk sürün ve öyle bırakın, durulamayın.

Yaralar, ufak kesiklerde, pişiklerde; bir pamuk tampon yapıp, solüsyonda ıslatıp 5 dakika gerekli  bölgede tutunuz. Günde 4 kez yapılabilir.

Yeşil çay maskesi; bir bardak su kaynatılır ve 5 dakika bekletilir, 1 yemek kaşığı dolusu yeşil çay  eklenerek 5 dakika demlendirilir, süzülür ve soğumaya bırakılır. Bu arada, 3 yemek kaşığı dolusu bademyağı ve 1 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice karıştırılır. Yeşil çay bu karışıma yavaş yavaş eklenirken karıştırmaya devam edilir. Maske, yüze, boyuna ve dekolteye uygulanır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.

Yüz maskesi;  2 çay kaşığı kili, ılık yeşil çayla kıvamlı bir karışım oluncaya kadar karıştırın. Sonra ince bir tabaka olarak cildinize sürün.  Bu şekilde 30 dakika beklettikten sonra durulayın. Ardından yine yeşil çayla hazırladığınız tonikle yüzünüzü yıkayın.

Yüz Toniği;  1 çay kaşığı yeşil çayı kaynamış 100ml suyun içine katın. Beş dakika demlenmesini bekledikten sonra soğumaya bırakın. Cildinizi toniğe batırılmış pamukla silin.

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Halen milyonlarca insan, kolesterol düşürücü en önemli ilaç grubu statinleri kullanmakta. Hastaların  önemli bir  kısmı, kas  zayıflığına ve ağrıya yol açma gibi yan tesirlerinden dolayı  bu ilaçları bırakmak mecburiyetinde kalmaktadır. Araştırmacılar, yeşil çayın bu zararlı tesirleri azaltmaya vesile olduğunu gösterdiler. Statinler, mitokondri üzerinde toksik tesirde bulunarak vücudun enerji üretimine tesir edebilmektedir. Bu yüzden statin kullanan hastaların % 2,3 ‘ü statin kullanımını bırakmak mecburiyetinde kalmaktadır. Harvard Tıp Fakültesi araştırmacıları  yeşil çay içmenin statinlere bağlı yan tesirleri azalttığını buldular. Yeşil çay, “deoksiapponon”  adlı mitokondri üzerine faydalı tesirleri olan bir maddeyi ihtiva eder.

Günümüzde sık görülen bir rahatsızlık olan tıkayıcı uyku apne sendromu, uyku sırasında vücudun oksijen açlığı çekmesine yol açar. Bu sendromun bulunduğu kişilerde, uykuda solunum yer yer durur; kandaki oksijen azalır ve organlar bu durumdan menfi tesir görür. Bu sendrom;  hiper tansiyon, kalp krizi, inme riskini artırır; öğrenme ve hafıza gibi beyin fonksiyonlarına zarar verebilir. Uyku apnesi bulunan bazı hastaların beyinlerinde oksidatif stres belirtilerine rastlanmıştır. Yeşil çayda polifenol vardır. Polifenoller, antioksidan tesir göstererek, beyinde oksidatif strese karşı koymada vazife alır.

Neticeleri American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine’ de yayımlanan bir araştırmaya göre, yeşil çayda bulunan bu güçlü antioksidanlar, uyku apne sendromu hastalarındaki bozulmuş beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesine vesile olabilmektedir.

Araştırmada erkek farelerde bu sendroma benzer bir tablo meydana gelmiş. Yeşil çay polifenolleri verilen farelerin öğrenme ve hafıza testlerinde daha başarılı oldukları görülmüştür. Bundan dolayı araştırmacılar, yeşil çay polifenollerinin bu sendroma bağlı olan hafıza ve öğrenme problemlerinin azaltılmasında rol alabileceğini düşünmektedir.

Benzer Yazılar

One comment

  • burcu

    ya şu yeşil çay faydalı ama siyah çay daha lezzetli:D ocağımızda sürekli çay kaynıyor o kadar çok seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.