Kudret Narı

Kudret narı nedir?

Kudret narı (diğer adları Balsam apple, Acayip elma, Momordica charantina, Momordica, Papara)  Afrika ve Asyanın tropik bölgeleri ile Türkiye ( genelikle Yalova ve Bursa civarında yetiştirilmektedir ) ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde yetiştirilir. Kabakgiller familyasındandır. Tırmanıcı, ince gövdeli, bir yıllık bir bitkidir. Anavatanı Doğu Hindistan’dır.

Sonbaharda toplanan kudret narı meyveleri taze olarak yenilebildiği gibi, tohumlarından kudret narı yağı veya kudret narı macunu da yapılabilir. Yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerir. Bilinen hiç bir yan etkisi yoktur.

Uzun yıllardır, eski insanların şifa için kullandıkları kudret narı, günümüzde genç nesil tarafından pek tanınmıyor. Bursa’da tarihi belediye binası altındaki Çiçekçiler Çarşısı‘nda senelerdir kudret narı satışı yapan Osman Demirci, kudret narının taze olarak ve yağda bekletilerek nasıl tüketileceğini broşür ile vatandaşlara öğretiyor.

Kudret narı nasıl hazırlanır” , “Kudret narı nasıl yenir”  broşürde şu şekilde anlatılıyor:

Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan bir adet taze kudret narı, çekirdekleriyle birlikte ezilir. Üzerine bir çay bardağı bal dökülür ve karıştırılır. Bu karışım sabahları aç karnına alınmak üzere, en az 41 gün kullanılır. Balla karıştırılan kudret narı, kudret narı macunu olarak da bilinir.

Kudret narı macunu farklı olarak şu şekilde de elde edilebilir: Kudret narı çekirdeklerinden arındırılır. Geriye kalan kabukları, kabaca doğranıp kurumaya bırakılır. Kuruyan kabuklar öğütülerek toz haline getirilir. Ardından yine bir miktar balla karıştırılarak kudret narı macunu yapılabilir.

Taze meyve bulunmayan mevsimde ise; bir kase halis zeytinyağı içine kudret narı doğranır ve beklemeye bırakılır. Kudret narının en iyi sonucu vermesi için bu bekleme süresi 6 ay olmalıdır.

Kudret narının faydaları nelerdir?

New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kudret narında HIV virüsünün çoğalmasını engelleyen bir protein keşfedildiği  bildirilmektedir. Aynı zamanda kudret narının, antibiyotik etkisinin olduğu, lutein ve lycopene içerdiği için tümör büyümesini engelleyici özellikte olduğu da bildirilmektedir.

Kudret narının faydalarından en bilineni, mide ülseri tedavisidir. Mide ülseri, bağırsak iltihabı, kabızlık ve gastrit için 40 gün süre ile tüketilmesi gerekiyor. Bunun yanısıra  kolit, ülser,  12 parmak, Gastrit, asit fazlası gibi mide-barsak sistemine  bağlı  tüm hastalıkları  kalıcı ve kesin tedavi eder. Zeytinyağıyla  hazırlanmış olan kudret narı karışımı (kudret narı yağı), egzama, sedef hastalığı, derideki yanıkların ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde haricen kullanılmaktadır. Yaraların kısa zamanda iyileşmesini, kapanmasını ve doku yenilenmesini sağlar.

Asya’da mide problemleri ve kan şekerinin kontrolü için “kudret narı tohumu” ve  “kudret narı macunu”  yaygın olarak  kullanılır. Karaciğeri destekler,  bağırsak tembelliğini giderir ve  rahim yaralarını giderir.

Benzer Yazılar

3 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.