Büyük Şifa Yaban Mersini

Üniversitelerce yapılan çalışmada, ülkemizde yaban mersini olarak bilinen likapadan elde edilen extre kullanılıyor. Extremin bazı kanser türlerini önlemeye veya geciktirmeye vesile olduğu düşünülüyor. Ticari olarak da üretilip satılan yaban mersiniyle kolon ve karaciğer kanserli hastalar üzerinde klinik ön çalışmalar yapılıyor. Laboratuar çalışmalarında kalın bağırsak kanseri gelişimini yavaşlattığı gözlenen extrenin, klinikte hastalar üzerinde denenerek dokulara ne kadar ulaştığı ve orda bir değişikliğe sebep olup olmadığı araştırılıyor. Extrenin uzun dönemde faydalı olduğu anlaşılırsa, doz artırımına gidilecek ve konuyla alakalı daha geniş klinik çalışmalar planlanabilecek. Klinik neticelerin laboratuar neticeleriyle karşılaştırılması durumunda, yaban mersininin kanseri önlemede ne kadar tesirli olduğu anlaşılabilecek.

Çalışmalar, mavi veya kırmızı renkli üzümsü meyvelerde ve onlardan elde edilen extrelerde yoğunlaşmakta. Bu meyvelerde bulunan ve antosiyanin olarak adlandırılan kimyevi maddeler, oksitlenmeyi önleyici tesirleri sebebiyle uzun süredir bilinmekteydi. Şartlara bağlı olarak vücutta oluşabilen radikaller, birçok hayati molekülle reaksiyona girebilmekte ve hücrelere zarar verebilmektedir. Bunu neticesinde anormalleşme ve tümör oluşma riski ortaya çıkabilmektedir. Antosiyaninler, vücutta oluşabilen zararlı serbest radikallerin yakalanmasına ve yağların oksitlenerek bozulmasını önlemeye vesile olabilmektedir. Ayrıca antosiyaninler, iyi kolesterolün ve c vitamininin bazı metallerle etkileşerek bozulmasının önlenmesine de vesile olmaktadır.

Antosiyaninler yaban mersininde olduğu kadar diğer meyvelerde de mevcuttur. Ülkemizde bol miktarda bulunan ve yüksek antosiyanin bulundurmasıyla dikkat çeken kırmızı üzüm de, bu amaçla değerlendirilebilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.