Zayıflatan Kumaş İcat Edildi!

Su, şarap, yağ, kir geçirmeyen ve leke tutmayan, kırıştırıldığında deformasyona uğramayan kumaş icat eden Türk firma şimdi ise cildi temizleyen ve zayıflatan kumaş geliştirdi.

Şili acı biberi, ahududu, zeytinyağı gibi bazı gıda ürünlerini nanoteknolojiyle kumaşa işleyen firma, testleri tamamladı ve uluslararası kuruluşlardan gerekli onayları aldı. Kumaş vücudun hareketiyle nano enerji üretiyor, bu enerji de vücuttaki yağları yakıyor.

Yeni ürünle kötü koku tarih oldu

Şu anda en popüler olan kumaş modellerinin su, leke, koku tutmayan, kırıştırıldığında eski haline dönen ve anti bakteriyel kumaşlar olduğunu anlatan Kandil, yaz aylarının gelmesiyle de parfümlü kumaşlara ilginin artacağını anlattı. Kandil “Tere ve kokuya yönelik çalışılmış bir Ar-Ge çalışması. Kadınlarda ve erkeklerde ayrı ayrı deneyerek test ettiğimiz kokularla nanoteknolojil kapsülleri kumaşın içine yerleştirerek takım elbiseleri ürettik” dedi. Geçen yıl yüzde 12 büyüyen şirketlerinin 30 milyon lira ciro elde ettiğini belirten Kandil, “Porföyümüzün gelişmesine bağlı olarak artan talebe yetişmek için 2 milyon Euro’luk dokuma yatırımı yapacağız. Bu sayede hem 2 milyon metre olan üretim kapasitesini yüzde 30 artıracağız. Hem de yüzde 12 büyüyeceğiz” ded

Fabrikanın 1991 yılında Tarman Group tarafından alındığını ve bugüne kadar altyapı, çevre ve teknolojiyi tamamen yenilemek için 45 milyon dolarlık yatırım yapıldığını söyleyen Kandil, İpekiş’in bugün parfümlü, su, yağ itici, kir tutmayan, kırıştırıldığında deformasyona uğramayan ‘Bionic Finish yüzde 100 yün kumaş koleksiyonu’ Versace, Christian Dior, Fendi, Armani, Max Mara Austin Reed, gibi markalar tarafından kullanıldığını söyledi. Kandil “Bir sonraki aşamada isteyen müşterilere istedikleri parfümü kumaşlarına uygulayacağız. Nano kapsüllerdeki parfümler, kumaşların içine yerleşecek ve patlayarak etrafına parfüm kokusu bırakacak. Parfüm kapsülleri milyonlarca adet olduğu için 10 kuru temizleme süresi kadar dayanıyor” dedi. Group olarak satışlarının yüzde 60’ını iç piyasaya yaptıklarını belirten Aşkın Kandil, ağırlıklı olarak ABD, Rusya, İtalya, Fransa, İngiltere ve İran pazarıyla çalıştıklarını söyledi. 2010’u yüzde 12 büyümeyle kapatan markanın 2011 hedefinin ise yüzde 12 olduğunu sözlerine ekleyen Kandil, 2011’in ikinci yarısında yeni bir dokuma yatırımına hazırlandıklarını ve yurt içinde ise başta Sarar, Bisse, Kiğılı, İpekyol, Yargıcı’nın yanı sıra ve iç pazar ihracatçı konfeksiyon markası olarak faaliyet gösteren birçok takım elbise markasına satış yaptıklarını söyledi. Kandil ayrıca ABD’ye de döşemelik kumaş ihraç ettiklerini belirtti.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.