Yeniçağ Hastalığı Bilgisayar Bağımlılığı

Uzmanlara göre aşırı ve kontrolsüz kullanım sadece psikolojik rahatsızlıklara yol açmıyor aynı zamanda, ileri durumlarda cerrahi müdahale gerektiren fiziksel rahatsızlıklara da neden olabiliyor. Obezite, göz rahatsızlıkları ve sinirlerle ilgili bir sorunlar bunlardan birkaçı.

İngiliz Psikoloji Cemiyeti üyesi ve Remotely Controlled: How Television is Damaging Our Lives (Uzaktan Kumandalı: Televizyon Yaşamlarımıza Nasıl Zarar Verir” adlı kitabın da yazarı olan Sigman, eğitim amaçlı programların bile zararlı olabileceğini ifade ediyor. Sigman, “Gözden geçirdiğim tıbbi araştırmalar televizyonun nasıl bir araç olduğunu ortaya koyuyor, ve program türleri ve içeriklerinden bağımsız olarak bu aracın özellikle çocuklara nasıl zarar verdiğini de kanıtlıyor.

Saatler boyunca izledikleri televizyonun herşeyden önce biyolojik etkileri bulunuyor ve bu tamamen televizyonun kendisinden kaynaklanıyor, mesajla ilgisi yok” diyor. Sigman’a göre altı yaşında bir çocuk, bu süre zarfında yaşamının 1 yılını televizyonun başında geçirmiş oluyor. 11-15 yaşlarındaki çocuklar ise uyumadıkları zamanların yüzde 55’ini televizyon karşısında geçiriyor. Bu yaş grubundaki çocuklar günde ortalama 7.5 saatlerini ya televizyon ya da bilgisayar başında geçiriyorlar. Ve bu düzeyde ekran karşısında zaman geçirenlerin sayısı son 10 yılda yüzde 40 artış göstermiş durumda. Sigman, televizyonun hem bedeni hem de zihni kötü etkilediğini ifade ediyor. Özellikle beyin üzerindeki etkileri oldukça tehlikeli, çünkü narkotik özellikler taşıyor. Örneğin televizyon, okuyarak anlamanın önünde büyük bir engel oluşturuyor.

Gelişen teknoloji bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken diğer yandan hastalıklara davetiye çıkarıyor. Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Eğitim Merkezi (AMATEM) tarafından yapılan bir araştırmada Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 1,98 ile yüzde 3,5’inin internet bağımlısı olduğunu gözler önüne serdi. Ayrıca bu gruptaki erkeklerin sayısı kadınlara oranla 2-3 kat daha fazla olduğuna dikkat çekildi. Sorun bu denli ciddi olunca daha önce neredeyse adını bile duymadığımız hastalıklar beraberinde geliyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.