Uzmanlara Göre 2 Dil Bilmek Beyne Çok Faydalı

Kanada’daki York Üniversitesinden Ellen Bialystok ve ekibinin yaptığı araştırma, iki dil konuşmanın beyni olumlu etkilediğini ve yaşa bağlı bunama ve Alzheimer riskini azaltabileceğini ortaya koydu.

Her yaşta insanın zaman zaman isimleri, kişi adlarını unutması, bir eşyayı koyduğu yeri hatırlayamaması ya da sokakları şaşırması doğaldır. Ancak bu tip unutkanlıklar geçicidir ve günlük yaşamımızı etkilemez. Oysa yaşlılıkla birlikte unutkanlıkların artması ve hatta bunun yanı sıra başka zihinsel ve ruhsal bozuklukların da ortaya çıkması, Alzheimer hastalığının ön belirtileri olabilir.

Bilim adamlarının araştırmasına, 102’si iki, 109’u tek dil bilen Alzheimer hastası 211 kişi katıldı. Hastalık, birden fazla dil konuşanlarda ortalama 4,3 yıl sonra teşhis edildi.

İki dil konuşmanın beyin işlevine olumlu etkisi olduğunu belirten bilim adamları, 40, 50 ya da 60 yaşında başka bir dil öğrenmenin bile “beyni koruyabileceğini” vurguladı.

Bir başka araştırmaysa ikiden fazla dil bilenlerin çok daha fazla avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Tıpkı çocukken beş dil öğrenen Amerika’nın Sesi muhabiri Ravi Khana gibi. Khana şunları söylüyor: ”Hindistan’da kapı komşunuz Bangladeşli, bir başka komşunuz ise Pencaplı olabilir. Çocuklar sürekli birlikte oyun oynarlar. Herkes kendi dilinde konuşur. Böylelikle kapınızın önüne çıkar çıkmaz başka diller kulağınıza çarpar, kulak dolgunluğu edinirsiniz.”

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.