Uyku Apnesi Kalp Krizini Tetikliyor mu?

Apne Hastalığının tedavisi için Hendek Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan laboratuarın sorumlusu Uzman Dr. Cahit Bilgin, apne hastalığının uykuda nefesi durdurduğu için ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

uyku apnesiLaboratuvarda, 4’ü tarama testi, 3’ü de palisomografi olmak uzere toplamda 7 kişiye aynı anda hizmet verebildiklerini aktaran Bilgin, “Uyku problemleri her geçen gün artıyor ve insanlar uykusuzluğun veya sağlıksız uykunun hastalık olduğunu yeni yeni anlamaya başladı” ifadesini kullandı.

Bilgin, Amerika’da 1 milyon kişinin uyku apnesi hastası olduğunu, Sakarya’da bu rakamın 40 bin kişiye yaklaştığını belirtti.

Apneyle ortaya çıkan riskler

Uyku apnesi hastalığının nefes alıp vermeyle ilgili olduğu için ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Bilgin, şöyle konuştu:

“Apne hastalığı uykuda nefesi durdurduğu için çok ciddiye alınması gereken bir hastalık. Tedavisi yapılmadığında hiper tansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi, reflu ve felç gibi hastalıklara yol açabiliyor. Nefes alıp verme güçlüğü, derin uyku halini engellediği için sinirler dinlenemiyor ve gün içerisinde devam eden uyku hali, hem insanların çalışma temposunu olumsuz yönde etkiliyor hem de trafikte ciddi kazalara yol açabiliyor. Şimdi çıkarılan kanunlarda toplu taşımada görev alacak sürücülerin uyku apnesinden sağlam raporu almaları gerekiyor. Fakat ülkemizde uyku laboratuarları yeterli olmadığı için bu yerine getirilemiyor.”

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.