Stres Sizi Yıkmasın

Stresin çok çeşitli tanımları yapılmıştır. En genel anlamıyla stres kişiye güç gelen, baskı ve engellenme yaratan, çıkmaza sokan, çaresizliğe sürükleyen, acı veren, bunaltı ve üzüntü verici yaşam olaylarıdır.

Stresin olumsuz ve zararlı bir anlamda ele alındığı görülmek­tedir. Oysa stres kişiyi zora soksa da, uyumunu tehlikeye atsa da, acı ve bunaltı verse de stresle başa çıkıldığında kişiyi ileriye, mut­luluğa, başarıya götüren bir özelliğe de sahiptir. Örneğin hami­le olmak pek çok kadın için yorucu, endişe yaratıcı, hatta acı ve­rici bir durumdur. Ancak bebeğini kucağına alabilen bir annenin mutluluğu tartışılamaz. Bu tür nedenlerle bazı araştırmacılar stre­sin aslında kötü bir şey olmadığını, bundan kaçınmanın mümkün olmadığını ve stresin motivasyon, büyüme, değişim ve gelişme için şart olduğunu belirtmişlerdir.

Stres kaynaklarının özellikleri ile ilgili bilgiler gözden geçirildiğinde, stres kaynaklarının üç grupta toplan­dığı görülmektedir. Bunlar:

a) Gün­lük olaylar

b) Yaşam olayları

c) Spesifik yaşam durumlarıdır.

Stres, bağışıklık sisteminizi bozarak, hastalığa daha yatkın hale gelmenize sebep oluyor. Cildi bozuyor. Cildin yaşlanmasına, kırışmasına ve nem, yağ oranını kaybetmesine neden oluyor. Saçların dökülmesine ve beyazlamasına sebep oluyor. Tırnak ve saçların uzamasını engelliyor. Akneleri arttırıyor ve alerjik reaksiyona sebep oluyor. Göz, ağız ve alın çevresinde kasılmaların başlamasına neden oluyor.

Stres altında bozulan kan dolaşımı, kılcal damar genişlemelerine ve varise yol açıyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.