Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce (akne) nedir?
Genel olarak ‘sivilce’ adıyla bildiğimiz akne en sık rastlanan cilt problemidir. Genellikle yüzde bazen göğüs ve sırtta görülebilir. Sivilce sadece bir deri hastalığıdır ve genel sağlığı etkilemez.

Sivilce nasıl oluşur?
Akne derimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır normalde bu bezlerin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarak atılması gerekir. Ancak ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla yağ salgılar bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal yoğunlaşmış bir yağ kütlesi nedeniyle tıkanır. Aknenin temel nedeni bu tıkanmadır. Bu tıkaç doğal bir boya nedeniyle (kirden değil!) siyahlaşır ve cildimizde zaman zaman gördüğümüz ve sıkmaya çalıştığımız siyah noktalar oluşur. Ancak tek neden bu değildir. Derimizde ne kadar temizlesek de birçok bakteri bulunur. Bu bakteriler yağ bezlerinin tıkalı olan kanallarından içeri girerek hem varlıklarıyla hem de ortaya çıkardıkları birtakım kimyasal maddeler nedeniyle tıkanmış olan yağ bezinde iltihaba yol açarlar.

Kıl kesesi (folikülü) nin yapısı nasıldır?
Kıl kesesi (folikül) hücrelerle döşelidir ve keseye yağ sağlayan bir yağ bezi ve kıl içerir.

Sivilcenin genel görüntüsü nasıldır?
Sivilcenin 3 tipi vardır; beyaz başlılar siyah başlılar ve iltihaplı olanlar.
Beyaz başlı sivilceler: Ölü hücreler ve diğer maddeler kıl kesesinde (folikül) birikip yolu tıkadığında oluşur.
Siyah başlı sivilceler: Oluşumları beyaz başlılar gibidir; fakat bunlarda tıkayıcı içerik cilde doğru çıkıntı yapmıştır. Bu çıkıntıdaki yağ ve diğer ölü hücreler renk değiştirir ve siyahlaşır.
İltihaplı sivilceler: Tıkanmış kıl kesesinin içinde basınç arttığına ve kese duvarları yıkıldığında oluşurlar. Yağ ölü hücreler kıl ve bakteriler cildin alt tabakasına yayılırlar. Gözenek etrafındaki deri kızarık ve iltihaplı bir hal alır. Beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) iltihaba müdahale etmek için olay yerine gidince cerahat oluşur.

Neler sivilceye yol açar?
Sivilce esas olarak ergenlik çağındaki gençleri etkiler. Ergenlikteki hormonal değişikliklerden kaynaklanan cildin artmış miktarda yağ salgılaması sonucudur. Sivilceye yol açan veya açmayan hormonlardan etkilenme dereceleri kişiden kişiye değişir. Sivilcenin diğer nedenleri:

 • Genetik faktörler (kalıtımsal olarak ciltte geniş gözenekler bulunması ve büyük yağ bezlerinin bulunması)
 • Stres
 • Bazı ilaç tedavileri
 • Bazı kozmetik maddelerinin kullanımı

Kimde sivilce olur?
12 – 17 yaş gurubundaki insanların tamamına yakını sivilceden yakınır. Bu gençlerin çoğunluğunda sivilce yani normal kabul edilebilecek sınırlar içindeyken bir kısım gençte süreç daha şiddetli seyreder ve tedavi gerekir. Yani yüzde çıkan birkaç küçük sivilce gerçek anlamda bir sivilce hastasını tarif etmez.

Sivilce niçin tedavi edilmelidir?
Tedavinin en önemli hedeflerinden biri kist ve nodüllerin iz bırakmasını engellemektir. Bir diğeri sivilceli kişinin sivilce süresini(bu süre bazen 10 yıldan çok daha uzun olabilir) kısaltmaktır. Üçüncü önemli hedef ise sivilceden kaynaklanan hoş olmayan görüntü nedeniyle bireylerin kendilerini aile ve arkadaş çevresi gibi sosyal ortamlarda izole edilmiş hissedilmelerini engellemek bu durumun yol açabileceği psikolojik sorunları ortadan kaldırmaktır.

Sivilce tedavisi için hangi yöntem uygulanmalı?
Ergenlik çağında görülen sivilceler genellikle yüzeysel (harici) tedaviye iyi yanıt verirler. Ancak yüzeysel tedavi tek başına yeterli olmazsa yerine ağızdan antibiyotik verilebilir veya her ikisi birden uygulanabilir. Antibiyotik tedavisinde amaç sivilceye neden olan bakterilerin sayısını azaltmak ve bunların neden olduğu iltihabı ortadan kaldırmaktır. Yüzeysel tedaviler ve tekrarlanan antibiyotik tedavisi altışar aylık kürler halinde uygulanabilir ve oldukça uzun zaman alabilir.
Yağ bezleri hormonların kontrolündedir; bu nedenle sivilce genellikle hormonların arttığı ergenlik döneminde ortaya çıkar. Bu hormonlar yağ bezlerini uyararak daha fazla yağ salgılamasına neden olurlar. Bazı genç kızlar ve kadınlarda hormon dengesizliği olabilir. Hem hormon dengesizliğine neden olan faktörleri ortadan kaldırmak hem de sivilce ile birlikte görülebilecek kıllanma ve benzeri diğer şikayetleri ortadan kaldırmak için bu bayan hastalara hormon tedavisi uygulamak gerekebilirbuna hekim karar verecektir. Şiddetli sivilcelerin tedavisinde sentetik bir A vitamini türevi olan “izotretinoin” uygulanabilir. Bu tedaviler mutlaka dermatolog kontrolünde uygulanmalıdır.

Sivilce ergenlik boyunca devam eder mi?
Tedavi gerektiren sivilceli hastaların çoğunluğunda bu problem 25 yaşına dek ortadan kalkar ancak küçük bir kısmında (kadınlarda %5  erkeklerde %1) sivilce 40 yaşına dek sürebilir.

Yüzümü günde bir kaç kez yıkıyorum. Niçin hala sivilcelerim var?
Çoğu insan sivilcelerin kirli deriden kaynaklandığına inanır. Gerçek ise sadece yıkamanın sivilceleri yok edemeyeceğidir. Ancak yıkama aşırı yağı ve ölü hücreleri temizler. Alkol içeren temizleyiciler dahil bir çok ürün deriyi tahriş eder ve sivilceleri kötüleştirir. Günde iki kez su ve beyaz renkli kokusuz pH: 5.5 olan hafif bir sabunla cildi nazikçe yıkamak genellikle yeterlidir.

Sivilce mikrobik bir hastalık mıdır?
Sivilce normal olaral her deride bulunan mikropların normalden fazla yağlanan ve gözenekleri tıkanan deri ile etkileşimi sonucu ortaya çıkar. Yani tamamen mikroplara bağlı bir hastalık değildir.

Stres sivilceye yol açar mı?
Stres sivilcelerin oluşumunda genellikle suçlanır. Stresin vücut üzerinde hormon değişiklikleri dahil etkileri vardır. Bazı vakalarda stres gerçekten sivilceye yol açarken bazılarında yardımcı olur.

Büluğ çağında sivilcelerim yoktu. Niçin yetişkinliğimde sivilcelerim çıktı?
Genellikle sivilce büluğ çağında başlar ve 20 li yaşlarda da devam eder. Bazı vakalarda sivilceler kadınlarda daha fazla olmak üzere yetişkinlik çağında da görülebilir. Sebebi tam olarak bilinmez.

Diyetin sivilcelerin oluşumunda rolü nedir?
Sivilceye yiyecekler yol açmaz. Ancak bazı insanlar özellikle çukulata kola fındık ve bazı yağlı yiyeceklerden sonra sivilcelerinde artış olduğunu hissetseler de bunun bilimsel bir açıklaması yoktur. Yine de böyle deneyimi olan kişilerin bu yiyeceklerden uzak durması önerilir.

Güneş sivilceye iyi gelir mi?
Çoğu insan güneş ışığının sivilcelerine iyi geldiğini hisseder. Sivilceler üzerine güneş ışığının ispatlanmış bir etkisi yoktur. Ayrıca sivilce tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu güneşe hassasiyet yapacağından ve güneşin bilinen yan etkilerinden dolayı tavsiye edilmez. Güneşten korunmak için jel veya losyon gibi yağsız güneş koruyucular tercih edilir.

Sivilce Tedavisine ne kadar süre ile devam etmeliyim?
Unutulmamalıdır ki sivilce yetişkinlerin aylar hatta yıllar süren bir problemidir. Yüzeysel tedaviler ve tekrarlanan antibiyotik tedavisi oldukça uzun zaman alabilir.

Kremleri sadece sivilcelere sürmek yeterli mi?
Hayır. Haricen kullanılan kremlerde amaç sadece oluşan sivilceye tedavi etmek değil aynı zamanda sivilce oluşumunu da engellemektir. Bu yüzden kremler tüm yüze uygulanmalıdır.

Sivilceleri Sıkmak Sonucu Etkiler Mi?
Sivilcenin sıkılarak temizlenmesi önerilmez. Sıkma sonucu enfeksiyon yayılabilir. Özellikle cerehat derinde ise onu çıkartmak için kuvvetle sıkmak daha derine kaçmasına ve daha uzun süre daha büyük boyutta devam etmesine hatta yara izi bırakmasına neden olur.

Kozmetikler sivilceyi kötüleştirir mi?
Bazı makyaj malzemelerinin sivilceyi kötüleştirdiğine dair kanıtlar vardır. Bununla birlikte herhangi bir genelleme yapmak oldukça zordur. Sivilceli hastalara yağlı olmayan malzemelerle ve olabildiğince kısa süreli makyaj yapmaları önerilir. Saç sprey ve jellerinden yüz korunmalıdır.

Hamilelik sivilceyi etkiler mi?
Hamileliğin sivilce üzerindeki etkileri değişiktir. Bazen iyileşme bazen de kötüleşme sözkonusu olabilir ancak hastaların büyük çoğunluğunda durum değişmeden kalır.

Sivilcenin nedeni aşırı yüksek seks hormonları mıdır?
Hormonlar tek başına sivilceden sorumlu değildir problem yağ bezlerinin hormonlara karşı duyarlı olmasıdır. Sivilcesi olan kişilerin pek çoğunda hormon seviyeleri normaldir. Kadınların ve genç kızların %99’unda hormon seviyelerini ölçmek  adet düzensizlikleri ve aşırı kıllanma durumu sözkonusu olmadıkça gerekli değildir.

Ergenlik döneminde sivilceleri olan anne babaların çocukları da sivilce problemi yaşar mı?
Ne yazık ki sivilce genetik özellikler de içeren bir olgudur. Anne- babaların bu tür problemleri olması çocuğu da sivilce için aday yapar.

Traş edilen yerlerde sivilce çıkıyor ne yapmalıyım?
Traş kremi yerine traş jeli elektrikli traş makinesi yerine çift bıçaklı traş bıçağı kullanın. Traştan once ılık su ve sabunla sakallarınızı yumuşatın ve nazik bir şekilde tıraş olun.

Sivilce iz bırakır mı?
Şiddetli sivilce bazı hastaların cildinde kalıcı izler bırakabilir. Ayrıca daha hafif vakalarda da sivilcenin iyileşmesinden sonra geçici bir süre ciltte iz görülebilir. Bu süre 6 – 12 aya kadar uzayabilir. Bazı renk açıcı kremler ve dermatologlarca uygulanacak yumuşak soyma işlemleri (peeling) bu süreyi kısaltabilir.

Sivilce bayanların adet (aybaşı) dönemlerinde daha kötüye gider mi?
Evet bazı kadınlarda adet dönemlerinden 2 – 7 gün önce sivilcelerinin daha kötüye gittiği görülmüştür. Bu durum hormon seviyelerindeki değişmeden kaynaklanır.

Terleme sivilceyi etkiler mi?
Evet Bu muhtemelen terleme ile ciltteki gözeneklerin tamamen tıkanması ve dolayısıyla iltihabi bir durum oluşması nedeniyle olur.

Nemli havada sivilce kötüleşir mi?
Evet. Terlemeye yol açarak sivilceleri arttırabilir.

İlaç kullanımı sivilceyi etkiler mi?
Evet bazı ilaçlar bunu yapabilir. Özellikle uzun süre ağızdan alınan kortikosteroidler (hormon içeren ilaçlar) ve antiepileptik (havale önleyici) ilaçlar sivilce oluşumunu artırabilir.

Giysiler sivilceyi etkiler mi?
Sıkı saç bantları dar elbiseler sürtünme havasızlık ve terleme sivilce oluşumuna veya mevcut sivilcelerde artışa yol açabilir.

Sivilce tamamen yok edilebilir mi?
Sivilce kontrol edilebilir ancak tam olarak şifası yoktur. Unutmayınız ki sivilce tedavisi uzun süreli ve sabır gerektiren bir süreçtir. Hiçbir sivilcenin gülümsemenizdeki güzelliği perdeleyemeyeceğini unutmayın.

Benzer Yazılar

13 comments

 • samet güler

  bende hiç sivilce yok ken 1 gecede 10 15 tane sadece yüzümün sağında cıktı.bazen kaşınıyor acaba bu sivilcelerin geçme süresi nekadardır

 • Mehmet

  Bak Samet Eczaneye Git İmex aL Yüzüne Sür 3-4 Hafta Sonra YüzündekiLer Geçicek Geçmiş oLsun…

 • RAMAZAN

  BEN SIVILCEMLE YAKLASIK IKI AYDIR UGRASIYORUM AMA HIC BIR YARARLARINI GORMEDIM HER AKSAM SABUNLA YIKADIM SUYLA DENEDIM OLMADI BELLI BIR ILAC ONERIRMISINIZ?

 • bakın ben 16 yasındaym ve aynı sızın gbı yuzumde cok fazla sıvılce vardı doktor bana bır ılac onerdı adı clındoxyle ve gercektn cok yararını gordm doktor tavsıyesidir eczanede satılıyo sadece 25 tl eger pahalı geldıyse bakırkoydekı lepra hastanesınden randevu alarak ılacı o sekıılde alabılırsınız tesekkurler ..

 • pinar

  ltfn banada br oneri verin.yuzumde tam svlclr gtti drkn gne ckyr

  • Pınar Hanım öncelikle cildiniz yağlı ise asla krem kullanmamalısınız. Cildinizi en azından günde 1 defa olmak koşuluyla kükürtlü sabunla yıkayınız. Sadece bu işlem bile cildinize faydalı olacaktır. Hormonal bir bozukluk söz konusu ise mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • dilek

  öncelikle sivilceye dışarıdan yapılan hiçbirseyin etkisi olmadgını söylemek istiyorum.bende yoğun bi sivilceli dönem yaşamıs biri olarak. ben biraz bilincliydim galibi dısardan hiçbirsey kullanmadan. bunun içerden tedavi edilmesi gereken bi durum olduğunu tahmin ettim. arastırdım hakkatende hormonal dengesizlik. vitamın ve minarel eksiklikleri yoğun olarak sivilceye neden oluyomus. bunu öğrendim. c-vitamını, cinko; b vitamınlerini komple iceren ilac ve a ve e vitaminleri düzenli almaya basladım ve 2 hafta içinde sivilcelerim kurumuya basladı. işte bu asamada kozmetik devreye giriyo izler için. ama ilk önce mutlaka iceriden tedavi şart yoksa mümkün değil gecmiyo arkadaslar.

 • dilek

  zaten bu vitamın ve minarelleri düzenli olarak kullanmak artık şartmıs özellikle c vitamını ve cinko ciltte mucizeler yaratıyo.mutlaka kullanın hiçbir yan etkisi olmadgı gibi, hamilelerin bile kullanabileceği güvenli ilacler. özellikle ergenlik sivilcesi olanlar mutlaka cinko kullansın derim. denemekte yarar var. kuruduktan sonra izleri içinde ben lorealin kolajen iceren kremini kullanmıstım reklamını görüp. hala piyasada varmı bilmiyorum. hatta yüzümün her yerine sürmemistım sürmedğim yerlerde sivilce izleri kaldı. keske her yere sürseydım. ama yinede iyi bi secim yapmısım allahtan yoksa hatırı sayılır izler kalacaktı yüzümde kalan yerlerden biliyorum

 • dilek

  cildi temizlemek içinde kükürtlü sabunu tavsiye ederim kesinlikle her aksam yıkayın.:) uygun bi nemlendiricide mutlaka kullanın., cildin yapılanması icin dışarıdanda destek şart tabi

 • Işık

  Merhaba arkadaşlar benim yağlı bir cildim var ve sürekli sivilceyle alakalı sıkıntılar yaşıyordum ancak arkadaşımın tavsiyesi ile acne..x diye bir ürün gördüm ve bu ürünü deneme kaararı aldım ürün gerçekten etkili bir ürün ve kullanımıda kolay ben açıkcası memnun kaldım bu üründen. denemenizi tavsiye ediyorum arkadaşlar.

 • Zehra Çiftçi

  bnce çok ğüzelmiş almanızı tavsiye ederim bnde sivilce yok..

 • Merhaba arkadaşlar benim yüzümün %de 80ı sivilce doluydu ve bütün kremleri ve bütün sabunları kullandım ama hiçbir faydasını görmedim. aradan birkaç hafta sonra bir arkadaşım bana KİL önerdi ve ben o kili kullandım eminimki 2hafta içerisinde yüzümdeki sivilcelerin %de 70ini temizledi ve böylelikle size KİL'i Önerebilirim. fiyatı çok ucuz heryerde satılmaktadır. çok memnun kalacaksınız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.