Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları ve Oluşturduğu Kanser Riski

Sigaranın akciğer kanserine yol açtığı bilinir. Yeni bir araştırma sigara kullanmanın baş ve boyun kanserlerine de sebebiyet verdiğini ortaya çıkardı. Dünyada yılda 500.000 ‘ den fazla kişide teşhis edilen baş ve boyun kanserleri; ağız boşluğu, gırtlak, burun ve yutak kanserlerini ihtiva eder. ABD kanser enstitüsü araştırmacılar, 476.000 kadın ve erkeğin verilerini incelediklerinde, bu kanserlerin erkeklerde üç kat daha sık görüldüğünü ve erkeklerin bu hastalıklardan kadınlara oranla iki kat daha fazla öldüğünü bir kez daha ortaya koydular.

Enteresan olan, bu kanserlerin erkeklerin % 45 ‘ inde, kadınların ise % 75 ‘ inde sigarayla irtibatlandırılmasıydı. Araştırmacılar baş ve boyun kanserlerinin görülme sıklığının azaltılabilmesi için, sigara kullanımının azaltılması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

20. yüzyılda sigara kullanmaya bağlı rahatsızlıklardan 100 milyon kişinin öldüğü tahmin edilmektedir. Dünya sağlık örgütü bir raporunda devletlerin lüzumlu tedbirleri almamaları durumunda, 21. yüzyılda sigara kullanımı sebebiyle 1 milyar kişinin ölebileceğini belirtmektedir. Dünya devletleri, sigaradan yılda 200 milyar dolardan fazla vergi toplamakta, ancak bu miktarın 500 ‘ de birinden daha azını sigara kullanımının kontrolüne harcamaktadır.

Günümüzde akciğer kanseri, kalp hastalığı ve çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle yılda 5,4 milyon kişinin ölümü sigara kullanımı ile ilişkilidir. Tütün kullanımı kontrol altına alınmazsa, bu sayının 2030 yılına kadar 8 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir. Dünya sağlık örgütünün raporuna göre, sigara tiryakilerinin en fazla olduğu ülkeler arasında Türkiye 10. sıradadır.

Egzersizin sigaraya faydası

Viyana ‘ da yapılan bir çalışmada, 68 kişiye 3 ay süreyle nikotin verilerek sigara bıraktırılmaya çalışıldı. Bu kişilerin yarısı, ayrıca bir egzersiz programına da katıldı. Sadece nikotin verilenlerin yarıdan biraz fazlası sigarayı bırakabilirken, egzersiz programına da katılanların % 80 ‘ i sigarayı  bıraktı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.