Sıcak Su Yağları Eritiyor mu

Soğuk su içince vücudun onu kendi sıcaklığına getirmek için enerji harcadığı mantığından yola çıkanların merakını gidermek için çalışmalar yapılmış. 2006 yılında ‘The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism’de yayımlanan bir çalışmaya göre, vücut sıcaklığı için suyu ısıtmanın maliyeti yani kalori harcama oranı, normal su içenlerle kıyaslandığında ortada anlamlı bir fark bulunmamış. İsviçre’de sağlıklı, gönüllü gençler üzerinde yapılan bu çalışmada, su sıcaklığının kalori yakımına etkisi olmadığı bildirilmiş.

‘American College of Sports Medicine’sa sıvılarla ilgili egzersize bağlı olarak şu açıklamayı yapmış: “Hidrasyonu korumak yani vücudu susuz bırakmamak, düzenli egzersiz yapan bireylerde optimum fiziksel performans için önemli bir yardımcı. Aslında sporcunun önemli rakiplerinden biri de vücudun hidrasyonu. İyi sıvı desteği, iyi performans demek.”

Soğuk suyla sıcak su arasın- daki terk fark, mideyi terk etme hızları. Soğuk su mideyi 20 dakika içerisinde terk ederken, sıcak su için bu süre, 80 dakika. Mide hacmini dolu tutmasını sağlayabilmek için düşük kalorili diyetlerde sıcak su veriliyor, yağ yakımı sağladığı için değil.

Egzersiz sırasında bireyin en ciddi rakibi, susuzluk. Çünkü su kaybı tüm performansı düşürebilir. Aktif bireyler özellikle de sıcak havada egzersiz yapıyorlarsa 24 saat boyunca yeterli sıvı alımına dikkat etmeli. Dehidratasyon bu insanların kaslarında yorgunluğa ve koordinasyonlarından kayıplara yol açabiliyor. Çok küçük miktarda su kaybı bile atletik performans için önemli bir kayıp. Dehidratasyonu önlemek için, egzersiz yapmadan önce, yaparken ve yaptıktan sonra sıvı içmek şart.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.