Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Saç insanın vücudundaki en önemli parçalardan biridir. Saç hem erkek hem de kadın için belirleyici bir özelliktir. Her iki cins de saçının sağlığına önem vermektedir. Ama gerçekten saçlarımıza iyi bakabiliyor muyuz? Yaptıklarımız doğru mu? İşte bu soruların yanıtları…

saç bakımı

Erkeklerin yanısıra daha çok kadınlar saçına bakmakta ve özen göstermektedir. Saç her insanın zevkini karakterini yansıtır. Saçın rengi, şekli, uzunluğu..vb. birçok etken bu belirleyici özelliklerden birkaçıdır. Saçlar genellikle açık havayla daima temas halindedir. Dolayısıyla çok kirlenir, kurur ve yıpranır. Hava kirliliği saç sağlığını fazlasıyla etkiler.

Çevrenin yanısıra güzellik için yapılan boyama, şekil verme gibi işlemler saçı olduğundan daha çabuk yıpratır ve kurutur.  Özellikle kadınlar boyama ve şekil verme isteklerinden vazgeçemedikleri için saçları genç yaşlardan itibaren yaşlanmaya başlar.

Saç boyaları saça zarar verdiği kadar saç derisini de olumsuz etkilemektedir. Kimi zaman kuruluğa, asitten dolayı yanıklara ve dökülmelere yol açar. Saç da bu ölçüde kabalaşır ve kurur.

Saça şekil vermek için yapılan her türlü işlem Saçı doğal halinden uzaklaştırırken yapısının da bozulmasına yol açar. Fön, maşa, perma, tost..vb. işlemler ısı sayesinde saça şekil verir. Yüksek ısıların uygulandığı bu işlemler de saçı kurutur ve zamanla kırıklara ve kopmalara yol açar. Bunların zararlarında en az etkilenmek için saçımıza gerekli özeni göstermeli bakımını yapmalıyız. Eğer kendiniz uygulayamıyorsanız kuaför, güzellik salonlarında saç bakımı yapılmaktadır. Ama burada da dikkat edilmesi gereken unsur;  saç bakımı kimyasal maddelerle değil doğal, organik maddelerle yapılmalıdır.

Evde uygulanacak birçok kür mevcuttur. Örneğin zeytinyağı kürü saçı hem yumuşatır, hem parlatırken cildin de kuruluğunu giderir.  Zeytinyağına yumurta karıştırılarak da aynı işlem gerçekleştirilir. Yine yumurta saçın parlamasını sağlar ve saçı besler. Bu kürler saça bir fırça yardımıyla uygulanır. Her saç telinin kürü emmesi sağlanır. Bir tutam saç alınır fırçayla sürülür ve saç dibine doğru katlanır. Bu şekilde uygulanan kür bittikten sonra saç yarım saat kadar bekletilir. Sonra ph değeri yüksek olmayan kremli bir şampuanla yıkanır, arındırılır.

Saça saç kremi sürmekten kaçının. Bırakın saç kabarsın. Krem saçınızı sindirir. Ancak dökülmeye ve yağlanmaya kimi zaman da incelmeye yol açabilmektedir. Unutmayın ki doğal yöntemler her zaman daha faydalı olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.