Sağlıklı Lazer Epilasyon Uygulamaları

Lazer dilimize ingilizcedeki laser yani Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation tanımından geçmiştir. Bu tanım uyarılan ışınlarla ışık kuvvetlendirilmesi manasındadır. Lazer epilasyon makineleri yaygın olarak kullanılan lazer sistemleridir. Sağlık sektörünün yanı sıra birçok alanda lazer sistemleri kullanılmaktadır.

Lazer uygulamaları sağlıkta kullanılmaya başlandığı andan itibaren belli sorular akla gelmeye başlamıştı. Lazer epilasyon yaptıracak olanlar radyasyon tehlikesinden çekince duymaktadır. Ancak lazer epilasyon uygulamasında makinedeki ışın radyoaktif değildir. Lazer epilasyon makinelerindeki ışın sistemleri yüksek derecede güçlendirilmiş ışın olup, yakma amaçlı kullanılmaktadır. Bu sebeple sağlık açısından hiçbir tehdit unsuru bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon makineleri tek çeşit değildir. Bu sebeple lazer epilasyon yaptıracak birey kendine en uygun olan lazer epilasyon makinesini tespit edebilmek için öncelikle cilt yapısını tanımalı, cilt rengine ve kıl yapısına uygun makineyi uzman yardımıyla belirlemelidir. Epilasyon makineleri çeşitli dalga boylarında ve çeşitli ampullere sahip olarak üretilmiştir.

Her makineden aynı sonucu almak mümkün değildir. Örneğin kimi insan için A tipi lazer makinesi uygunken, kimi insan için C tipi uygun olabilmektedir. Ve ayrıca bir kişinin tüm vücudu esas alındığında yine tek cins makine uygun olmayabilir. Bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela uygulama yapılacak olan bölge bacak ve kol bölgesi ise standartlara uygun makine ile bu bölgelerde çalışılabilir. Ancak uygulama yapılacak bölge genital bölge ise kıl yoğunluğu ve kalın yapısı sebebiyle daha güçlü ve kılları görebilen makineyle çalışmak gerekmektedir. Koltukaltı bölgesi de genital bölgedeki kıl yapısıyla benzerdir, ancak genital bölgeye nazaran daha zayıf yapılıdırlar.

Lazer epilasyon yapılacak bölge yüz bölgesi ise daha dikkatli olunmalıdır. Çünkü yüz bölgesi tüm vücuttaki reaksiyonlardan etkilenen, cilt yapısı olarak daha narin ve sorunludur. Yüzde kıl oluşumu varsa birincil olarak bu oluşuma sebep olan etkenler araştırılmalıdır. Genetik, kalıtsal bir durum söz konusu ise bu durumun tedavisi kolaydır. Tedavi sonunda ve bitiminde ise herhangi bir tekrarlanma yaşanmaz ve tedavi de bu ölçüde diğerlerine oranla kısa sürede gerçekleşir. Eğer kıl oluşumuna neden olan etken hormonal dengesizlik ise tıbbi bir müdahale ile hormon tedavisi uygulanmalı, ardından lazer epilasyon tedavisine başlanmalıdır. Hormonal tedavi yapılmadan lazer epilasyon uygulaması yapılırsa sonuç almak güçleşeceği gibi sağlıklı bir epilasyon da gerçekleşmez.

Lazer epilasyon uzun süreli kıl sorununu çözen bir sistemdir. Unutulmamalıdır ki hiçbir makine ve hiçbir lazer sistemiyle yüzde yüz ve ömür boyu kalıcı sonuç alınmaz. Ama elbette sonuç tatmin edici derecede çok uzun sürelidir. Dikkat edilmesi gereken kişilerin farklı yapıları dolayısıyla herkesin aynı sürede aynı sonucu alamayacağıdır. Kişiler ve tedavileri arasında seans azlığı ya da fazlalığı olabilir. Lazer epilasyonla alınan sonuç herkes için rahatlık sağlar. Sağlığı hiçbir şekilde tehdit etmeyen, kıl sorunlarına rahat ve uzun süreli çözüm sağlayan lazer epilasyon sistemleri uzmanlar tarafından da tavsiye edilen epilasyon türü olmuştur. Çağımızda bu uygulmadan yalnız bayanlar değil erkekler de faydalanmaktadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.