Saçlarınızı Bu Yöntemlerle Koruyun

Her bayanın saçı kendine has ve çok özeldir. Kimi bayanlar saçlarına çok değer verdiği için gereğinden fazla bakım yaptırır ve para harcarlar. Bayanların çoğu sadece daha parlak ve sağlıklı görünüme sahip olmak için her hafta evde ya da kuaför salonunda bakım yaptırırlar.

saç-bakımı-parlak-güçlü

Daha parlak ve sağlıklı görünüme ulaşmak çok da zor değil. Ancak bazı bayanlar gerek işe giderken gerekse sadece aksesuar için saçlarını fazlasıyla yıpratıyorlar. Doğal olarak saç kendi nemini kaybediyor ve matlaşıyor. Bunun yanısıra nemini yitiren saçta birçok kırık meydana geliyor. Saçta sağlıklı büyümeyi sağlamak, kırıklardan kurtulmak, kuru ve mat saçların daha parlak görünüme sahip olması için size birkaç bakım tüyoları sunacağız.

Saçlarınızı seviyorsanız ve daha sağlıklı bir saç istiyorsanız öncelikle yapacağınız ilk şey bir diyet uygulamaktır. Diyet yaparken yedikleriniz saçınıza iç desteği sağlarken, parlaklık kazandıracaktır. Özellikle büyümeye ve korumaya yardımcı olan taze meyve ve sebze yemek gerekir. Sebze ve meyve tüketiminin yanısıra düzenli protein alımı da size oldukça faydalı olcaktır.

İç desteği uygun bir diyetle hallettik, şimdi sıra dışarıdan uygulanacak bakıma geldi. Kafa derisi yağlanmaya müsait bir ortamdır. Saçı daha sık yıkamak buna engel değildir. Özellikle daha yağlı bir cilde sahip kişilerde bu durum daha da can sıkıcı hale gelebilmektedir. Saçın yağlanması her bayanın kendi vücudunun özelliğidir. Dolayısıyla az ya da çok saça derisine uygulacak işlem kişiye özeldir.Eğer yağlanma sorunu aşırı değilse size en uygun ph’ a sahip bir şampuan seçerek yağlanmadan kurtulabilirsiniz. Ancak saç yağlanması aşırı seviyedeyse bir cilt uzmanı tarafından verilen tonik düzenli bir şekilde saç derisine yedirilmelidir.

Saç kurutma makinesi ve bu tarz saç şekillendirme setlerinin kullanımı çok gerekli olmakdıkça tercih edilmemelidir. Bu tarz ürünlerde saç çok yüksek seviyedeki ısıya maruz kalır nemini yitirir. Saç kurutma makinesi ise ısı üflemeli sistemiyle saçın aşırı kurumasına neden olacaktır. Saçınızı sağlıklı tutmak için kurutma makinesini her zaman kullanmaktan kaçınmalısınız. Saçınız için en uygun ph’a sahip şampuan kullanmalısınız. Sürekli şampuan değişimi yapmayın. Bu hem kepeğe hem de saç derisinin dengesizliğine yol açar. Ayrıca saç kremi kullanıyor ve bu kremleri gerekli görüyorsanız mutlaka saç uçlarından yukarıya doğru yedirerek sürünüz. Asla yapmamanız gereken birşey de saç kremlerinin deriye temas etmemesidir.

Eğer saç diplerinizde kırık uçlar mevcutsa bu kırıkları siz evde kendiniz de ayıklayabilirsiniz. Her kırık telin budanması daha sağlıklı saç uzaması sağlayacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.