Saç Ekimi Adayı Mısınız?

saç ekimiSaç dökülmesi tıpta alopesia olarak adlandırılır.Yanlış saç bakımı, kozmetik ürünlerin bilinçsizce kullanımı, hormonal değişiklikler, genetik, fiziksel veya duygusal stres, beslenme bozuklukları, vitamin eksikliği, anemi, ağır diyet uygulanması, gebelik durumu, saç koparma hastalığı (trikotilomani), bazı ilaçların kullanımı, troid rahatsızlığı gibi bazı kronik hastalıklar saç kayıplarına neden olabilir..

Saçı dökülen her bireye saç ekimi yapmak doğru değildir. Saç uzmanının önerdiği medikal bir tedaviyle de saç dökülmesi durdurulup kişinin eski sağlıklı saçlarına kavuşması mümkündür.

Öncelikle saç durumu, hormonal yapısı, kişinin yaşam koşulları, herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı, saçlı derisinin detaylı bir şekilde değerlendirilerek saç dökülme nedeni saptanmalıdır ve saç dökülmesine neden olan sorunun ortadan kaldırılması gerekir.

Ancak uygulanan medikal tedavilerin yetersiz olduğu durumlarda kesin çözüm saç ekimidir.

Ancak burada en önemli husus saç ekimi için uygun bir hasta mısınız buna karar vermek olacaktır. Çünkü saç ekimi operasyonunda ilk koşul uygun hastayı seçmektir.

Öncelikle kişinin gerçekçi beklentileri olması yani saç ekimi işlemi sonrasında çıkacak saçlarının nasıl olacağına yönelik az çok fikir sahibi olması gerekir. Bunu sağlamak için de uzmanınızla yapacağınız görüşmenin aydınlatıcı olması gerekir. Yaptıracağınız operasyona yönelik, öncesinde ve sonrasında yapacaklarınıza varana dek detaylı bilgi almalısınız.

Yine yaşınız kaç olursa olsun sağlıklı bir vücuda sahip olmak da saç ekimi için uygun bir aday olduğunuzu gösterir. Saç ekim operasyonuna engel teşkil olabilecek bir sağlık probleminizin olmaması gerekir. Ön görüşmenizde doktorunuzun ön görüsüyle sizden bir takım tahlil ve tetkikler istenecektir.

Saç ekimi operasyonu çok fazla tercih edilen bir operasyondur. Her geçen gün, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yeni cihazlar ve yeni uygulama teknikleri ağrı ve acısız bir saç ekimi geçirmenizi beraberinde getirir. Bu nedenle hem yüzünüze uygun hem de doğal saçlara ulaşmanız mümkündür.

Saçlarınızdaki açık alanınız, ense ve kulak üstlerindeki saç köklerinin verimliliği, saç tipiniz yine saç ekimine uygun bir aday olup olmadığınızı gösterir. Saçlarınızın bir uzman tarafından değerlendirilmesi yani konsültasyon bu açıdan çok önemlidir.

Kısacası saç ekimine karar vermeden önce etraflıca bir araştırma yapmak gerekir, sonrasında bir uzmanın görüşü alınıp saç ekimine uygun olup olmadığınızın kararı verilir. Sizin ameliyatı anlamanız, beklentinizi ve ne istediğinizi bilmeniz, doktorunuzla iyi bir iletişim halinde olmanız sizin operasyonunuzdaki başarıyı arttırırken, bu kadar bilinçli bir hasta olmanız ekibin motivasyonunu da olumlu yönde etkileyecektir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.