Polen Alerjileri İçin Ne Yapmalı?

Bahar geldi, polenler sayesinde alerjik hastalıklar da yeniden kendini gösterdi. Yoğunluğu özellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında artan polenler, solunum yolu ile vücuda girdiğinde, halk arasında saman nezlesi olarak bilinenalerjik rinit’e neden oluyor. Alerjik rinit burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı şikayetleriyle kendini belli ediyor.

Polen alerjilerinin en sık alerjik nezle, astım ve göz nezlesine neden olduğunu kaydeden Akçay, “Bu sebepten dolayı bu hastalıkların belirtilerine dikkat etmek gereklidir. Peş peşe hapşırma, nezle, sık burun tıkanması, boğaz kaşıntısı, burun ve kulak kaşıntısı, sık burun kanaması alerjik nezlenin belirtileriyken sık öksürük, nefes sıkışması, koşunca öksürük, sigara ve parfümden öksürme gibi belirtiler de astımın belirtileridir. Bu mevsimde bu belirtileriniz varsa mutlaka polen alerjisi araştırılmalıdır. Ağaç polenler mart ayında başlayıp hazirana kadar sürerken çimen, ot ve çayır polenleri Nisan, Mayıs ve Haziran’da etkili oluyor. Yabani otlar ise temmuzda başlayıp eylüle kadar devam etmektedir.

Alerjiden korunma olarak bir  yöntem de aşı yöntemi. Alerji aşıları ikiye ayrılıyor, yıl boyu süren ve mevsimsel. Mevsimsel aşının sezon başlamadan önce uygulanması gerektiğini belirten Doktorlar, “Şikayetler Nisan’da başlıyorsa Şubat ayında aşı uygulamak gerekiyor. Etkin bir bağışıklık için mevsim öncesi aşıların başlaması lazım. Bazı alerjik rinit vakalarında ise yıl boyu süren aşı uygulanıyor.” diyorlar.

Alerjik hastalıkların hepsi birbiriyle ilişkili. Temel neden genetik faktörler. Ailede alerjik bir yapı varsa büyükbabada alerjik egzama, çocuğunda alerjik rinit, torunda alerjik astım çıkabiliyor. Alerjik özelliği taşıyor ama hastalık olarak türü farklı olabiliyor. Çoçuklardan birinde alerjik rinit şeklindeyken diğerinde alerjik astım şeklinde olabiliyor. Alerjik rinit olan bir hastanın rahatsızlığı zamanla alerjik astıma dönüşebiliyor. Tedavi olmamışsa, alerji aşıları uygulanmamışsa alerjik astıma dönüşme riski daha fazla.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.