Parmak Arası Terlikler Zararlı mı?

Aşil tendonunu geren terliklerin ciddi düzeyde ortopedik sorunlara yol açtığını söyleyen uzmanlar, İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre yılda 200 bin kişi parmak arası terlik yüzünden hastanelik olduğunu belirtiyor.

Araştırma, ülkemizde ‘şıpıdık’ olarak da bilinen ve rahatlığı nedeniyle tercih edilen parmak arası terliklerin ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını gösterdi.

İngiltere Ulusal Sağlık Merkezi’nin (NHS) yaptığı araştırmaya göre, ülkede her yıl ortalama 200 bin kişi, bu terlikler yüzünden hastaneye koşuyor. İngiltere’nin terliklerin yol açtığı yaralanmalara yaptığı sağlık harcamasıysa 40 milyon sterlini buluyor.

Araştırmaya göre, hastaneye en çok başvuru nedeni bilek burkulması. Ancak terliklerle takılıp düşerek kolunu veya bileğini kıranlar da var. Parmaklardaki ağrı ve şekil bozuklukları şikâyetleri de önemsenecek boyutta.

Estetik ve rahat bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra parmak arası terlikler koruma faktörlü krem kullanılmaması durumunda birçok hastalığa davetiye çıkartıyor. Londra Kliniği tarafından yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre parmak arası terlikler cilt kanseri hastalığına yakalanma riskini artırıyor. Eski Roma döneminde Gladyatörler’in giydiği bu meşhur terliklerin cilt tümörü olarak adlandırılan melanom hastalığına neden olduğu saptandı.Londra Kliniği’nden doktorlar sadece son bir ay içerisinde 3 hastanın parmak arası terlik giymeleri nedeniyle melanom hastalığına yakalandığını açıkladı.

Melanom deri kanserlerinden biridir. Erken yakalandığında tamamı ile tedavi edilebilirken, geç yakalanan, ilerlemiş vakalar öldürücü olabiliyor. Kanserli dokuda tek tip hücre kontrolsüz biçimde çoğalarak, normal dokunun yerini alır ve bu dokunun fonksiyonlarını bozar. Melanom, deriye rengini veren melanosit dediğimiz pigment hücrelerinin kanseridir. Normal melanositler derinin dış tabakasında bulunur ve melanin denen boyayı üretirler ki, bu boya derimize rengini verir.

Melanom, melanositler aşırı miktarda artıp, çevre dokuya saldırmaya başlayınca gelişir. Melanomun neden geliştiği kesin olarak bilinmemekle beraber, aşırı güneş hasarının melanomu tetiklediği belirtiliyor. Yapay bronzluk sağlayan solaryum cihazları da melanoma neden olabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.