Paracetamol’deki Tehlike Ne?

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, ABD’de yapılan bir araştırmada 4 yıldan ve haftada 4 günden fazla parasetamol içeren ağrı kesici kullanımlarında kanser görülme riskinin daha fazla olduğunun tespit edildiğini, ancak bu ilaçların doğru kullanımıyla bu riskin olmayacağını söyledi.

Yeşilköy WOW Otel’de “3. Uluslararası Lenfoma-Lösemi-Miyelom Kongresi” kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Özcan, kongrede yarısı yabancı olmak üzere yaklaşık 500 katılımcının bir araya gediğini anlattı. Lenfoma, lösemi ve miyelomun kan kanserlerinin değişik tipleri olduğunu kaydeden Özcan, “ABD’de 65 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, 4 yıldan ve haftada 4 günden fazla parasetamol içeren ağrı kesici kullanımlarında kanser görülme riskinin daha fazla olduğu tespit edildi.

Dünyanın en çok kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesicilerinden biri olan Paracetamol’ün sık kullanım durumunda kan kanseri riskini artırdığı ortaya çıktı.

1953 yılında piyasaya sürülmesinin ardından dünya genelinde yüzmilyonlarca insan tarafından kullanılan Paracetamol ile ilgili ABD’de 65 bin kişi üzerinde yapılan araştırma bilim dünyasında endişe yarattı.

Seattle Kanser Araştırma Merkezi tarafından yapılan çalışmada Paracetamol tabletlerin içerisinde bulunan ‘Acetamophen’ etken maddesinin, sık kullanım durumunda kanser riskini artırdığı, özellikle de kan kanseri riskinin ciddi oranda yükseldiği belirlendi. Araştırmaya katılan kişilerin 577’sinde kan hücrelerinin rol oynadığı kanser türlerine rastlandı. Kan kanserine yakalanan kişilerin yüzde 9’unda sık paracetamol kullanımı olduğu tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.