Öksürüğü Küçümsemeyin!

Öksürük, aslında boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan faydalı bir refleks. Ancak genellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça görülen öksürük, kimi zaman insanı canından bezdiren bir semptom halini alabildiği gibi, birçok hastalığın da önemli bir belirtisi olabiliyor. Uzmanlar, özellikle 8 haftayı geçen öksürüğün asla ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Süha Alzafer, “Bu süre boyunca dinmeyen öksürük tüberküloz gibi bulaşıcı veya astım ile KOAH gibi bazı kronik hastalıklar veya başka ciddi sorunlara işaret edebiliyor.” dedi.

“Zatürreeden Kalp Yetersizliğine…”

Öksürüğün, genellikle üst ve alt solunum yollarındaki irritasyon sonucu görüldüğünü ifade eden Alzafer, şunları söyledi:

“Ayrıca, zatürree, akut ve kronik bronşit, amfizem, astım bronşektazi ile tüberküloz gibi akciğerlerin hemen hemen tüm hastalıklarında ortaya çıkabiliyor. Akciğer tümörleri ve akciğerlere bağlı bazı sorunlar da öksürüğe neden olabiliyor. Ayrıca, sinüzit, çeşitli alerjik hastalıklar ve kalp yetersizliği gibi akciğere bağlı olmayan hastalıklar ve bazı tansiyon ilaçları da öksürük yapabiliyor. Bazen geniz akıntısı veya kulak kiri bile öksürüğe yol açabiliyor. Buşonun, yani kulak kirinin temizlenmesiyle öksürük ortadan kalkabiliyor. Sigara içen kişiler de öksürüklerini genellikle ‘sigara öksürüğü’ olarak tanımlıyor ve pek önemsemiyorlar. Ancak bu kişilerde uzayan öksürüklerde tümör olasılığını da göz önüne alarak, radyolojik tetkik yapılması gerekiyor.”

Bol Su İçmeK Öksürüğü Yumuşatıyor

Halk arasında uzayan öksürüklerde kullanılan bal ve zencefil karışımının bazen öksürüğü yumuşatabildiğini vurgulan Alzafer, şöyle devam etti:

“Balgamın daha kolay çıkmasına yarayabiliyor. Ancak bu tür karışımlara mucizevi anlamlar yüklemek de doğru değil. En iyi balgam söktürücünün bol su içmek olduğu unutulmamalı. Dolayısıyla öksürük sorunu yaşandığında gün boyunca en az 2 litre su içilmesinin asla ihmal edilmemesi gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.