Muhteşem Saç Bakım Sırları

Bir günde 100 saç teline kadar dökülme normal kabul edilir. Dökülen bir saç telinin yerine yenisi 6 – 10 haftada çıkar. Her bir saç kökünden insan ömrü boyunca 20 kez yeni saç çıkabilir.

Saçın mevsimine göre bakım istediğini biliyorsunuzdur. Saç,gün boyunca kireçten,sigara içilen alanlarda bulunmaktan dolayı kir toplar. Sigara dumanının yanında yağmurdan hava kirliliğinden sürekli yıpranır. Tabi bunun yanında yazın denizden,güneşten etkilenen saçlar güçsüzleşir ve kırılır. 

Güçsüzleşen saçlar dolayısıyla canlılığını kaybeder. Saçlarınıza eski parlaklığı kazandırmak için kirlenmiş olan saçları iyice yıkamalısınız. Saç tipine uygun şampuanlar tercihiniz olmalıdır.  Saçınızın sürekli canlı ve parlak görünmesini istiyoarsanız saçınıza doğal saç maskeleri uygulayabilirsiniz. Saçınızı kuruttuktan sonra parlatıcı spreylerde kullanabilirsiniz.

1. Normal saçlar: Şampuanı dairesel hareketlerle saça yedirin, akabinde iyice durulayın. Eğer şampuan artığı kalırsa, saçlarınız matlaşır ve kurur. Kural şu: Şampuanlamak için harcadığınız sürenin üç misli süreyi durulamak için kullanın. Saçlarınızın durulandıktan sonra biraz sertleşmiş ve teller birbirinden ayrılırken gıcırdar gibi olması gerekiyor.

2. Çok kuru saçlar: Şampuanı sadece ellerinizle ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz.

hairbacksacekimi

3. İkisi bir arada ürünler: Bu ürünler hem yıkar hem de bakım yapar. Pratiktir ama her gün kullanmaya uygun değildirler. Çünkü bu ürünlerin çoğunda silikon yağı vardır. Önce saçları yumuşak yaparlar fakat uzun vadede saç tellerinin yüzeyinde birikerek saçı ağırlaştırırlar. Haftada sadece 1 kez kullanın.

4. Daima nazik olun: Islak saçlar, hafifçe şişmişlerdir. Dolayısıyla çok çabuk kırılabilirler. Taramak için ayrık dişli mümkünse kauçuk veya ahşaptan el yapımı bir tarak kullanın (üstünde yazar). Ucuz plastik tarakları tercih etmeyin.

5. Ilık suyla durulayın: Kaşmir kazağınızı da sıcak suyla yıkayamazsınız. Saçlarımız da aynı derecede hassas olduklarından, çok sıcak suyu sevmezler. Ilık su, saçların zarar görmemesi için idealdir. Hatta başarabilenler saçlarını soğuk suyla yıkamalıdır. Soğuk su, saçlara mükemmel parlaklık verir.

6. En iyi fön stratejisi: Saçları yıkadıktan sonra dikkatle ayırın. Isıtılmış bir havlu ile önden kurutun. Fön makinesini en düşük seviyeye getirip, saçları çok karıştırmadan tam kuruyana kadar fönleyin. Sonra fönü daha yüksek ısıya getirip yuvarlak fırça ile şekillendirme işine girişin. Fön makinesini saçınızdan en az 15 santim uzak tutun.

7. Stresli misiniz? Saçınızı yıkarken başınıza masaj yaparsanız, mutluluk hormonlarının salgılanmasını aktive edersiniz. Nasıl mı? Parmak uçlarıyla daireler çizerek şakaklardan saç diplerine doğru masaj yapın. Oradan tekrar kulaklara doğru inin ve yeniden saç diplerine gidin. Sonra ensenize gidin. Bunları yaparken derin derin nefes alıp verin.

8. Uçlara özel bir teknik: Saç modelinden dolayı uçların aynı şekilde gelmesi gerekiyorsa, neredeyse kurumuş olan üst saçları yarım yuvarlak fırça ile önce içe, sonra da hemen dışa doğru fönleyin.

9. Ön yargıları unutun: Yağlı saçların her gün yıkandıkları zaman daha çabuk yağlandıkları ile ilgili masalları unutun. Eğer kendinizi daha bakımlı hissedecekseniz, her gün duş alabilirsiniz. Önemli olan, yumuşak bir şampuan kullanmanız. Şampuanı saçınızda bekletmeyin ve hemen yıkayın. Aklınızda Bulunsun  Saçınızı açarken sakın çok zorlamayın. Islak saçınızı çok dikkatle tarayın. Yumuşak ve hafif davranın. Akıllı bakım  İnce mi, asi mi? Kürleri en etkin nasıl kullanacaksınız?

10. Saç kremi: Kremi özellikle saçın aşağı sarkan kısımlarına ve uçlarına sürün. Saç diplerindeki ilk 3 santime gelmemesini sağlayın. Bu şekilde dipler sağlam kalır ve oradaki yeni çıkmış saçl arın ek bir bakıma ihtiyacı yoktur.

11. Çok ince saçlar: İnce telli saçlar, yağlı ürünleri kaldıramazlar. En iyisi nemli (veya kuru) saçlara nemlendirici sprey sıkmaktır. Sprey, statik elektrik oluşmasını ve saç tellerinin “uçuşmasını” engeller.

12. Tatil: Tatildeyken saçlarınız şekle girmiyorsa, bu durum bulunduğunuz yerdeki suyun ihtiva ettiği mineral oranından kaynaklanıyor olabilir. Çözüm için saçlarınızı yıkadıktan sonra içme suyu ile durulayın.

13. Koruma ve tamir: Omega 6 yağ asitleri gibi lipit ve seramid içeren ürünler, saçların kırılmasını önler. Çünkü bu maddeler, saç lifleri içindeki çatlakları doldururlar ve fönden gelen sıcağa karşı saçı korurlar.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.