Masa Başında Çalışanlar Tehlike Altında

Hep aynı pozisyonda çalışmanın, sürekli çalan ve yanıt verilmeyi bekleyen telefonların, tekrarlayan hareketlerin, ekran ve klavyelerin sağlığınızı tehdit ettiğinin farkında mısınız?

Uzmanlar “Dikkate alınmayan her belirti, zamanla çözümü zor sorunlara neden olur” diyor ve ekliyor: “Masa başı hastalıkları olarak tanımlanan hastalıkların işaretlerini görmezden gelmeyin ve takip edin.”  İnsan vücudu, fazla kaloriyi “Gelecekte gerekli olur” diye depolamak üzerine programlı.

Vücut, alınan fazla kaloriyi yağ olarak biriktirip, karın içindeki organların etrafında depoluyor. Bu, aslında masum bir koruma mekanizması olsa da birikim fazla olunca depolanan yağlar vücuda zarar vermeye başlıyor. Yağ dokusu, istenmeyen bazı hormonların salgılanmasına yol açarak bir dizi hastalığa neden oluyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Müjdat Kara, “metabolik sendrom” olarak adlandırılan bu durumun, genetik yapı olarak en uygun kişilerde ortaya çıktığını söylüyor ve en önemli bulguların bel çevresi kalınlaşması ve göbeklenme olduğunu belirtiyor.

– Ense ağrılarının en sık görülen sebebi yorgunluktur. Yoğun iş temposu olan, gerektiği kadar dinlenemeyen, özellikle masa başında, bilgisayar karşısında çalışan endişeli insanlarda ense kaslarının spazmına bağlı ağrılar ortaya çıkar. Aslında hepimiz gün içinde fark etmeden kaslarımızı dinlendiririz. Bacak bacak üstüne atarak ayaklarımızı, dirseğimizi koltuğun kenarına dayayarak kollarımızı, sırtımızı arkaya yaslayarak gövde kaslarımızı dinlendiririz. Buna karşılık masa başında çalışan veya direksiyon kulanan bir kişinin boyun kaslarını dinlendirmesi çok zor, neredeyse imkansızdır. Ne patronunuz ne de müşteriler başınızı koltuğunuza dayayarak ense kaslarınızı dinlendirmenizi hoş karşılamaz, ‘Ooooh, beyefendiye bak ense yapıyor’ derler…

– Migren veya gerilim tipi başağrısı olan kişilerde baş ağrısı ile birlikte ense ve sırta yayılan ağrılar görülebilir. Atağın geçmesi ile birlikte ense ağrısı da geçer.

– Tansiyon yüksekliği ense ağrısı yapabilir. (Gene de ense ağrıları için her zaman tansiyonunuzu suçlamayın.)

– Ense veya boyundaki ağrıların düşme veya trafik kazası sonrası ortaya çıkması önemlidir. Arabada ani fren yapılması, önden veya arkadan çarpmalar boyun kaslarının şiddetli kasılması ile ağrıya neden olabilir. Ağrının günler içinde giderek azalarak geçmemesi halinde doktora görünmek gerekir.

– Boyun kemiklerinin zamanla yaşlanması ve kireçlenmesi boyun ve ense ağrılarına neden olabilir. Bu hastalar başlarını sağa veya sola çevirdiklerinde ağrılı bir kısıtlanma hissederler. Boyunlarından takur tukur sesler gelir.

– Boyun fıtığında omurlar arasındaki diskler sinirlere baskı yaparak ense ağrısına yol açabilir. Bu ağrılar sırta ve omuzlara doğru yayılır ve oldukça şiddetli olabilir. Kolda ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma şikayetlerinin olması önemlidir. Ağrınız çok şiddetli ise, uyuşma şikayeti birkaç hafta içinde kendiliğinden geçmezse bir uzmana (tercihen beyin cerrahisi) görünmeniz gerekir.

-Bazı ilaçlar (örneğin antidepresan ilaçlar ve kolesterol ilaçları) ense ağrısı yapabilir.

Hep aynı pozisyonda çalışmanın, sürekli çalan ve yanıt verilmeyi bekleyen telefonların, tekrarlayan hareketlerin, ekran ve klavyelerin sağlığınızı tehdit ettiğinin farkında mısınız? Uzmanlar “Dikkate alınmayan her belirti, zamanla çözümü zor sorunlara neden olur” diyor ve ekliyor: “Masa başı hastalıkları olarak tanımlanan hastalıkların işaretlerini görmezden gelmeyin ve takip edin.”

İnsan vücudu, fazla kaloriyi “Gelecekte gerekli olur” diye depolamak üzerine programlı. Vücut, alınan fazla kaloriyi yağ olarak biriktirip, karın içindeki organların etrafında depoluyor. Bu, aslında masum bir koruma mekanizması olsa da birikim fazla olunca depolanan yağlar vücuda zarar vermeye başlıyor. Yağ dokusu, istenmeyen bazı hormonların salgılanmasına yol açarak bir dizi hastalığa neden oluyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Müjdat Kara, “metabolik sendrom” olarak adlandırılan bu durumun, genetik yapı olarak en uygun kişilerde ortaya çıktığını söylüyor ve en önemli bulguların bel çevresi kalınlaşması ve göbeklenme olduğunu belirtiyor.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.