L-Carnitine Nedir?

L-carnitine, genellikle sporcuların kullandığı bir üründür. Bu ürün yıllarca yapılan araştırmalar neticesinde piyasaya sunulmuştur. Tamamen doğal destekli ve zararsız olduğu kanıtlanmış, herhangi bir yan etkisinin olmadığı söylenen bu ürün dünyada pek çok üretici tarafından üretildi, ve maddi külfeti olmayan bir üründür.

L-Carnitine içeriğinde doğal bir aminoasit çeşididir. L-Carnitine’in biyolojik olarak görevi yağ moleküllerini kas hücresi zarından hızla geçirerek yağın yakıldığı ve enerjiye dönüştürüldüğü enerji santraline taşımaktır.L-Carnitine sporcu desteği olmasının yanısıra, kilo vermek isteyenler için doğal bir çözümdür. Spor yapanlar genellikle vücutlarında sıfır yağ – doğal kas felsefesiyle yaşarlar. L-Carnitine sporcuların bu isteğini yerine getiriyor. Sporcular çalışmalarını yaparken bu ürünü kullandıklarında yağ yakımını kolaylaştırıp ve hızlı hale getirip, vücudun kaslanmasını sağlar. Tabiî ki tek başına kullanılan ürün fayda vermez, bu ürünü sporla, egzersizlerle desteklemek gerekir. Enerji sağlaması dışında maksimum enerji ve maksimum sağlık için gereklidir.Yetkililerce yapılan pek çok araştırma L-Carnitine‘in sporcuların dayanıklılığını arttırmada çok önemli bir yere sahip olduğunu göstermişlerdir. L-Carnitine çalışma performansını yüksek seviyede tutar ve tüm egzersiz aletlerinde yorgunluk hissi olmaksızın daha uzun süre egzersiz yapılabilmesini sağlar. L-carnetine, enerji yakılmasını gerçekleştirerek alınan besinin yağa değil kasa dönüşümünü sağlamaktadır. Bu sayede, spor yapanlar vücutlarında bulunan fazla yağları, kas çalıştırmaları sırasında enerjiye çevirerek, hızla kilo verirler. L-Carnitine‘in diğer ek besinlerin yapamadığı önemli bir görevi vardır. Forklift gibi yağları kaldırarak, vücudumuzun yağları yaktığı mitokondri adı verilen hücre organeline bırakır.

L-Carnitine, antremanlardan sonra da vücudun kendini daha güçlü ve zinde hissetmesini sağlar. Her ne kadar doğal ürün de olsa diğer ek beslenme ürünlerinde de olduğu gibi L-Carnitine‘n gibi yağ yakıcıları da devamlı kullanmak zararlıdır. Her düzenli 2 aylık kullanımdan sonra 1 veyahut 2 ay kadar ara verilmelidir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren kullanım dozları doktora danışılarak belirlenmesi gerekmektedir. Hızlı kilo vermek amacıyla kullanılan ürünün dozu 500–1000 mg iken bazı kişilerde bu doz 2000–3000 mg civarında olabilmektedir. Kilo vermek isteyenler için bu ürünün yanı sıra omega 3 kullanarak bu ürünün desteklenmesi sağlanır.

L-Carnitine Kimler Kullanabilir?
-Vejeteryanlar; bu aminoasit etlerde bulunduğundan ötürü öncelik vejeteryanların. Vejeteryanlar et yiyemedikleri için l-carnitine eksikliğini bu ürünlerle giderirler.

-Sporcular; ikinci öncelik sporcuların. Kondüsyon düşüklüğü olmaması için düzenli egzersiz hareketleri yapan sporcularda yorgunluk hissini giderici, enerji verici olarak kullanılır.

-Şişmanlar, aşırı kilolular; kilo vermek isteyenler öncelikle diyetisyene başvurmalıdır. Diyetisyen hekim kontrolünde olmak şartıyla bu ürünün kilo vermek isteyen kişinin biyolojik yapısına uygun dozu tespit edilir. Diyetisyen kilo vermek isteyen kişiye düşük kalorili, düşük karbonhidrat, protein içeren bir diyet listesi hazırlar. Diyete tabii tutulan kişi az kalorili besinler tüketeceğinden yorgunluk, halsizlik, bağışıklık sisteminin zayıflaması görülebilir. Bu aminoasit sayesinde diyetlerini yaparken hem fazla kalori almadan enerjik olmuş olacaklar hem kilo verebilecekler.

-Erkekler için; l-Carnitine araştırmacılar tarafından incelenmiş ve iddia edilen diğer bir faydası da erkeklerde sperm üretiminin artmasına destek verici olması. Bu ürün üzerine yapılmış çalışmanın neticesinde, L-Carnitine‘in spermlerin enerji üretiminde, sperm hareketliliğine katkıda önemli faydalarının bulunduğu gösterilmiştir. Mesela yapılan bir çalışmada 100 erkek 4 ay süresince günde 3 defa birer gram (1000mg) olmak üzere L-Carnitine verilmiştir. Çalışmanın neticesinde erkeklerin sperm sayılarında artma gözlendiği, sperm hareketliliğinde de önemli sayılabilecek değişim gözlenmiştir. 47 erkek üzerinde gerçekleşen diğer bir çalışmada 3 ay süresince günde 3 defa birer gram (1000mg) l-carnitine kullanımı sperm konsantrasyonunda ve sperm hareketliliğinde mühim derecede değişikliği sağlamıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.