Kolesterol ve Kolesterolün Önemi

Kolesterol nedir?

Kolesterol, hayvansal doku ve  hücrelerde bulunan yağ kıvamına sahip bir maddedir. Hem vücut tarafından üretilir hem de çeşitli besinlerle vücuda alınır. Vücudun hemen hemen her yerinde yaygın olarak bulunur. Yoğun olarak kalp, beyin, sinirler, kaslar, karaciğerde bulunur.

Araştırmacılar, soya proteini, badem ile zenginleştirilmiş margarinler, yulaf ve arpa gibi kolesterol düşürücü yiyecekleri beraber tüketmenin, tek bir yiyecek tipini esas alan diyetlere oranla daha etkin olduğunu ortaya koydu.

Yüksek toplam kolesterol seviyesi atardamarlarda tehlikeli olabilecek oluşumlara yol açar. Yüksek kolesterol, inme ve kalp krizi risklerini artırır. Bilim adamlarının yaptığı deneylerde; 31 erkek ve 35 kadın bir yıl süreyle lif, soya proteini, bademden oluşan bir diyete tabi tutuldular. Ortalama katılımcı yaşı 59,3 tü. Bu kişiler araştırmanın başlangıcında kolesterol seviyeleri olması gerekenden % 30 daha fazlaydı. Bir yıldan sonra katılımcıların yapılan diyete tam uyum sağlayan üçte birlik kısmının kolesterolleri, ortalama % 20 ‘ den fazla azaldı. Bu araştırmanın sonucu olarak bilim insanları kolesterolün düşmesi için önce ilaç kullanmak yerine doktor tarafından tavsiye edilen bir diyete başvurulması gerektiği sonucuna vardılar.

Sarımsak kolesterol seviyesini düşürmüyor!

Bu kanıyı doğrulamak için araştırmacılar, yüksek kolesterol seviyeleri orta derecede yüksek olan 192 kişiye çiğ sarımsak veya sarımsak hapı verdiler. Bu kişilerin hiçbirinde kalp hastalığı veya şeker hastalığı yoktu, sigara içmiyor, kolesterol veya kan basıncı yüksekliğini tedavi için ilaç kullanmıyorlardı. Hangi tür sarımsak kullandılarsa hiçbirinde iyileşme görülmedi. Araştırma, kolesterol seviyelerinde oluşabilecek değişiklikleri belirlemek için yeterince büyüktü ve uzun süreydi.

Kolesterol düşürücü ilaçlar faydalı mı?

Kolesterol yüksekliği damarlarda plak oluşumu gerçekleştirir. Kolesterol düşürücü ilaçların içerisindeki statinler, kandaki kolesterolü düşürmeye, damarlada plak oluşumunu engellemeye ve mevcut plakların azalmasını sağlamaktadır. Doktorlar, statinleri koroner kalp hastalığı, hipertansiyonu, şeker hastalığı olan ve sigara kullanan yaşlılara reçete etmektedir.

Benzer Yazılar

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.