Kilo Almak İsteyip Alamayanlara Müjde!

Diyetisyenler kilo alma problemi yaşayanların vücut yağı çok az olduğundan ötürü hızlı metabolizmaya sahip olduklarını ve yediklerini çabuk yakıp kilo almakta zorlandıklarını iddia ederler. Az kilonun sosyal ve psikolojik sorunlkara neden olabildiğini de belirtiyorlar.

Normal sayılan kilonun altında olan bir kişi beğenilme konusunda ve kıyafet seçiminde tahmin edilenden çok daha fazla stres yaşamaktadır. Zayıf olmak az besin tüketimine bağlıysa veya çok yemeye rağmen kilo alınamıyorsa bu durum farklı  sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Mesela zayıf kadınlarda kadınlık hormonu bu durumdan olumsuz etkilenerek adet düzensizliklerine neden olabiliyor.

Kilo almak isteyenler için ek besin maddeleri, gıda takviyeleri haplar üretiliyor. Bu ürünler tabiki doğal ancak her insanın bünyesi farklı olduğundan dolayı kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Mesela osmanlı iksiri çok kullanılan besin takviyelerinden biri. Bunun yanı sıra tichi kolay kilo aldırıcı tablet kişilerin tercih ettiği ürünlerden. Bir doktorumuz yaşadığı örneği şu şekilde açıklıyor; “163 cm boyuna sahip bir hastamızın kilosu 40-45 arasında seyrediyordu. Bu hastamız bize regl olamama şikayetiyle başvurmuştu. Doğum kontrol hapı kullandırmamıza rağmen regl düzeni sınırları zorluyordu. Hastamız haplarla yumurtlama dönemi geçiriyordu. Hapı kestiği takdirde düzen 1 ay içinde eski halini alıyordu. Hastamızdan hapları kesip kilo aldırıcı bir programa tabi tutulmasını istedik. Hasta yaklaşık 7-10 kilo aldıktan sonra regl düzeni kendiliğinden sağlıklı bir insanınkine dönüştü. Biz de hekimler olarak sağlıklı kilonun önemini test etmiş olduk.”

Kilo almayan kişilerde hormonal bozukluğun yanısıra saç dökülmesi, tırnak kırılması, uyku hali, sinirlilik, üşüme gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yaşıtlarına göre daha az kilo alan, özellikle ergenlik çağındaki erkeklerde bu sorun psikolojik bir baskı oluşturuyor, komplekse girilmesini kolaylaştırıyor. Genç bayanlar için ise bu o kadar da sorun olmuyor.

Çevremizde kilo vermek isteyenlerin aksine kilo almak isteyenlerin de karşımıza çıktığına tanık olmuşuzdur. Öncelikle enerji tüketiminin enerji harcamasından az olduğu durumlarda kilo alamama durumu ile karşılaşılacağını belirtmekte yarar var. Bu durumun yanı sıra kilo alamamanın birkaç sebebi olabilir: Kişi sigara içiyorsa bu durum besinlerin gerçek kokusunu ve tadını algılamasına mani olarak iştahını baskılayabilir. Bağırsak kurtları tüketilen besinleri sizinle paylaşır. Gaita (dışkı) testi ile bağırsaklarda parazit olup olmadığı test edilebilir. Bir de hormonal nedenlere bağlı olarak kilo alamama durumu gerçekleşebilir. Tiroit hormonları ve böbreküstü bezlerinin çalışma durumu bu soruna yol açabilir.

Eğer diyetisyene gitmeden kilo almak istiyorsanız, göbeklenme sorununa çözüm üretmeniz gerekebilir. Kilo kazanımında yda iki kilo almak başarı sayılır. Her öğünün yenmesi lazım. ‘Öğün atladım, telafi ederim’ demekle olmuyor. Özellikle yatmadan önce yenilen yemeğin çok büyük avantajı var.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.