Kellik Tarih mi Oluyor?

Kellik özellikle erkekler ve biraz daha az sıklıkla olmasına rağmen kadınlar içinde çok önemli bir problemdir. Problemin bir sağlık sorunumu yoksa yalnızca bir kozmetik sorun mu olduğu farklı bir tartışma konusudur. Fakat çok önemli bir problem olduğu tartışmasızdır. Bu problem çok önemli olduğu için ne yazık ki önemi ölçüsünde de istismara açık bir konu haline gelmiştir.

Bilim adamları ‘Üretim sorunu’ nedeniyle, yeni çıkan saçların, gözle görülemeyecek kadar küçük olduğunu, böylece ortaya alışılmış kellik görüntüleri çıktığını açıkladı.

Sorunun, saçı üreten kök hücrelerinde olduğunu belirten Cotsarelis “Derinin kel bölümlerinde aynı sayıda kök hücre olması, bu hücreleri canlandırabilme konusunda umut verdi. Fareler üzerinde yaptığımız araştırmada hücreleri canlandırmayı başardık. Şimdi formülü krem haline getirip 5 yıl içinde piyasaya sunmayı planlıyoruz” dedi.

Kelliğin en sık rastlanan nedenlerinde biride saçlı derideki yağ bezlerin aşırı sebum salgılamasıdır. (seboreik) sınırlı kellik mantar enfeksiyonlarına, yada kıl köklerinin yıkımına yol açan travma, yanık, tümör, frengi, çıban, liken, kızartılı lupus gibi patolojilere bağlı olarak gelişebilir. Genç yaşta kel olan bir erkeğin erkek çocukları da  büyük bir olasılıkla  kel olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.