Keçi Gribinden Sonra Tavşan Ateşi Hastalığı

Sağlık Bakanlığı, son yıllarda Anadolu’daki kentlerin yanı sıra Ankara gibi megakentlerde de görülme sıklığı artmaya başlayan ve halk arasında Tavşan Ateşi- Avcı hastalığı olarak bilinen Tularemi için alarmda.

Tulareminin Kaynağı Nedir?
– Tavşan, fare ve sincap gibi kemirici hayvanlar hastalığın asıl kaynağıdır.
– Diğer yabani hayvanlar ile evcil hayvanlar ve kuşlar da hastalanarak kaynak teşkil edebilmektedir.
– Keneler ve sokucu sinekler de hastalığı bulaştırabilmektedir.

Özellikle yağışlı sezonlardan sonra kemirici hayvanların sayısının artması bu hastalığın da artmasına sebep oldu. Bir tek kemirgenler değil, hastalığın bulaşmasına neden olan diğer faktörler ise rehberde şöyle sıralandı: Kaynak suyu tüketimi, avcılık ve vahşi tavşan etinin yenmesi, hijyenik olmayan gıda tüketilmesi, ev ve çevresinde kemirici sayısında belirgin artış gözlenmesi ve doğayla ilişkili aktiviteler. Bu nedenle hastalık kırsal bölgelerde çoğunlukla çiftçi aileleri, ev hanımları, çocuklar, avcılar ve orman işçileri arasında görülüyor.

Hastalığın teşhis ve tedavisiyle mücadele edebilmek için sağlık çalışanlarına yönelik bir saha rehberi yayınlandı. Rehberde, hastalığın bulaşma yolları, belirtileri, tedavisi ve korunma yöntemleri anlatılıyor.Bu hastalığın dünyada en yaygın bulaşma yolu hasta hayvan ve kene ile temas sonucu oluyor. Ülkemizde ise daha çok klorlanmamış içme suyu veya kaynak suyu tüketilmesi ana bulaşma sebebi oluyor. Bakanlık tarafından hazırlanan rehberde, tulareminin son yıllarda artmasında bazı ekolojik dengelerin değişmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.