Karın Yağlanmasının Ciddi Tehlikeleri

Karın ve bel çevresinde biriken yağlar, sadece kalp krizi ve kanser riskini arttırmaz. Bu bölgede biriken yağların cinsel gücü de azalttığını gösteren bulgular var. Uzmanlar, bel çevresi kalınlaştıkça cinsel iktidarın azalacağını ileri sürüyor.Araştırmalar, bel çevresinin erkeklerde 102, kadınlarda 92 cm’i geçmesi halinde bu üç riskin birlikte yükseleceğini gösteriyor. Bel çevresinin yukarıda belirtilen değerlerin üzerinde olduğu kilo sorunu tıpta “abdominal obezite” olarak tanımlanıyor.

Sorunlar, karın içi yağ birikiminin oluşturduğu bir dizi metabolik sürecin kanda yağ ve hormon dengelerini altüst etmesinden kaynaklanıyor. Göbekte biriken yağlar, iyi kolesterolü azaltıyor, trigliseriti yükseltiyor. Aynı metabolik değişimler kanda insülini arttırıyor. Bir süre sonra da insüline cevapsızlık durumu, yani “insülin direnci sendromu” ortaya çıkıyor. Bu sendromda hücreler şekeri kullanamaz hale geliyor. Karın çevresi genişledikçe, kan şekeri artıyor. Bir süre sonra şeker hastalığı bile ortaya çıkabiliyor. Meydana gelen metabolik değişimler bununla da bitmiyor: Hipertansiyon, gut hastalığı gibi diğer damar düşmanları da harekete geçiyor.

Düşük kalorili besinler alınıp, yağsız yiyeceklere özen gösterilmelidir. Karın yağının erimesinde yoğurdunda da etkili olduğu ABD’de yapılan bir ankette ispatlanmıştır. Yağsız yoğurt yemek de kaloriyi oldukça hızlı yakmanıza sebep olacaktır. Taze mevye ve sebzelere öncelik veriniz. Özellikle taze sıkılmş meyve suları kilo vermede ve göbeğin erimesinde önemli rol oynar. Ve bol bol su içiniz. Buzlu su ise mideye doygunluk hissi verir.

Karın bölgesindeki fazla yağların omurgalara binen yük nedeniyle bel fıtığı oluşumunu kolaylaştırdığını söyleyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, “Son yıllarda beyin cerrahi ve fizik tedavi uzmanları, bel ve sırt ağrısından şikayeti olan birçok hastayı plastik cerrahlara yönlendiriyor. Yapılan estetik ameliyatla karın bölgesindeki yağların ve sarkan derinin alınması hem bel fıtığı oluşumunu engelliyor hem de küçük fıtıkların oluşturduğu şikayetler yük ortadan kalkınca kendiliğinden kayboluyor, ağrılar son buluyor” dedi.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.