Kalp Krizinin Zamanı Var mıdır?

İspanyol bilim adamları, kalp krizini geçirme zamanının kalp dokusu üzerindeki etkisini araştırdı.  Madrid’deki San Carlos hastanesinin yoğun bakımına getirilen 811 hastanın kanındaki enzimleri inceleyen bilim adamları, sabah 6-12 saatleri arasında kalp krizi geçirenlerin kalbindeki doku hasarının, 18-24 arasında kalp krizi geçirenlerden daha fazla olduğunu belirledi.

İlk gruptakilerin enzim seviyesinin diğerlerinden yüzde 21 fazla olduğu görüldü.  “Heart Journal” dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırmada ise bilim adamları bu sonuçların başka araştırmalarla da doğrulanması halinde, daha etkili tedavi yöntemlerinin geliştirilebileceğini vurguladı.

Göğüste sıkıştırıcı veya baskı tarzında ağrı ve dolgunluk hissi, kalp krizi geçirenlerde en sık rastlanan şikayet. Başta gelip geçici olabilir. Bu ağrı 15 dakikadan uzun sürüyorsa kalp krizi akla gelmeli. Kısa süren ağrılar, spazmla ilgili olabilir. Kalp krizinin öncüsü niteliğindedir ve geçer diye vakit geçirilmemeli. Göğüs ağrısı omuza, kollara, sırta, çeneye, mideye yayılabilir.  Sersemlik hissi, terleme, bulantı-kusma, nefes darlığı, çarpıntı, soğuk terleme veya baş dönmesi de göğüs ağrısına eşlik edebilir veya tek başına ilk belirti olabilir.  Şüphesi olanın ilk yapacağı ne olmalı?

1- Ambulans veya tıbbi müdahale ekibini arayın. Ulaşılamadığı takdirde birinin sizi acile getirmesini sağlayın. Mecbur kalmadıkça araba kullanmayın.

2- Kanın damar içinde pıhtılaşmasını geciktirmek için 300 mg midede çözünen aspirinlerden 1 adet çiğneyin, bütün olarak içmeyin.

3- Eğer önceden size önerilen dil altı ilacı varsa, bir tane alabilirsiniz.  Risk faktörlerine sahipseniz, kalp krizini düşündüren belirtiler başladığında mutlaka sağlık merkezine başvurun.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.