Kalp Krizi Riski Nasıl Azaltılıyor?

Belirtilen risk faktörlerinin çoğu fazla kiloyla ilgilidir. Dar olan bir damarın üzerinde pıhtı oluşumunu her hangi bir neden başlatabilir. Bazen ani ve bunaltıcı stres buna neden olabilir.  Son birkaç senede, koroner arter hastalığı için, artmış homosistein, C-reaktif protein ve fibrinojen seviyeleri gibi yeni risk faktörleri saptanmıştır. Ancak bu yeni risk faktörlerinin pratik değeri üzerine çalışmalar hala devam etmektedir ve halen homosistein seviyesinin folik asit ile düşürülmesinin olumlu etkileri olduğuna ait kesin kanıtlar yoktur. Her 5 ölümün biri kalp krizinden dolayı gerçekleşmektedir. Kalp krizi yetişkinlerdeki ani ölümün başlıca nedenlerinden biridir.

İngiliz araştırmacılar, kalp krizi ya da felç sonrasında meydana gelen organ hasarına karşı antikor üretti. Hastaya enjekte edilen antikor hayat kurtarıyor.

İngiltere’deki Leicester Üniversitesi’nden Prof. Dr. Wilhelm Schwaeble tarafından yürütülen bir araştırmada kalp krizi ve beyin kanamasına bağlı felç durumlarında hastada oluşan organ hasarını yüzda 80 oranında azaltacak bir yöntem geliştirdi.

Londra,Japonyave ABD’den 3 üniversitenin katıldığı araştırmada kriz ya da felç sonrası organda açılan fiziksel yarayı durduracak antikor üretildi. Hastaya yapılan tıbbi müdahalenin ardından ilk 12 saat sonra enjekte edilen antikor hücreleri onarıyor. İngiltere’de kalp krizine ve felce bağlı olarak yılda 200 bin kişinin hayatını kaybettiğinin bilgisini veren Prof. Schwaeble, “Araştırma,iki potansiyel katili durdurmak için şimdiye kadar atılan en büyük adım” dedi.

ARAŞTIRMA ekibi, önce savunma sisteminin saldırısından sorumlu anahtar molekül MASP-2’yi keşfetti, ardından bloke edecek antikoru üretmek için harekete geçti. OMS646 adlı proteini bulan ekip, antikoru kriz sonrası ilk hafta içinde iki doz uygulayarak organ hasarını en az yüzde 60 oranında azaltmayı başardı. Araştırmanın 2 yıl içinde insanlar üzerinde deneneceği bildirildi. Antikorun organ naklinde yine vücudun savunma sisteminin yeni organa saldırısını engellemek için de kullanılabileceğini açıklandı.

Benzer Yazılar

One comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.