Kalp Hastalığı

Kalp hastalarının kalp krizi geçirme veya ölüm riski, toplumun geneline göre 5-8 kat daha fazladır. Kalp krizi geçiren kişinin hayatta kalma ihtimali, tedavinin ne kadar çabuk başladığıyla alakalıdır; tedavi, belirtilerin başladığı ilk bir saat içinde başlarsa, hayatta kalma ihtimali daha fazladır. Halbuki kalp krizi geçiren birçok kişi, umumiyetle hastaneye belirtiler başladıktan iki saat sonra getirilmektedir. Yapılan bir çalışmada, kalp krizi geçiren, anjiyografi veya stent uygulanan 3.522 hastanın kalp krizi belirtilerini hangi ölçüde bildikleri araştırıldı.

Çalışmanın en çarpıcı neticesi, çok büyük risk altında olmalarına rağmen bu hastaların yaklaşık yarısının kalp krizinin erken belirtilerini hala bilmemeleriydi. Kadınları, eğitim seviyesi iyi olanların, kalp rehabilitasyonuna tabi tutulanların, aile hekiminin değil de bir kardiyoloğun bakımı altında olanların hastalıkları hakkında bilgileri daha fazlaydı. Çalışmayı yapan hekimler; kalp hastalarının, özellikle erkeklerin, eğitim seviyesi düşük olanların kalp rehabilitasyonuna tabi tutulmayanların, hekimlerinden hastalıkları ve kalp krizinin belirtileri hakkında bilgi almaları gerektiğini belirtiyor.

Tuz tüketimi ve kalp hastalığı riski

Yapılan bir araştırmanın iki kısmından birine 744; diğerine 2.382 kişi katıldı. 18-48 ay süreyle katılımcıların bir kısmının tuz tüketimi % 25-35 oranında azaltılırken bir kısmının diyetinde değişiklik yapılmadı. Katılımcılar tuz kısıtlaması sona erdikten 5-10 sene sonra 4-5 yıl süreyle takip edildi. Diyetteki tuz miktarını azaltanlarda kalp hastalığı riskinin % 25, kalp hastalığından ölüm riskinin % 25 oranında azaldığı bulundu. Uzmanlar, Amerikalıların tuz alımlarının aşırı derecede yüksek olduğunu belirtiyor. Tuzun özellikler tansiyonu yüksek olan kişilerde, kan basıncını artırdığı; hipertansiyonlu kişilerde, tuz kısıtlamasının kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Bu çalışma, tuzu azaltmanın kalp- damar hastalıkları üzerinde olumlu tesir gösterdiğini ortaya koydu. Daha çok hububat tükettiğini ifade eden sağlıklı kadın ve erkeklerde, kalp hastalığı ve kolesterol riskinin göstergesi olan maddelerin seviyelerinin daha düşük olduğu ve kan şekerinin daha iyi kontrol edildiği gösterildi. Dolayısyla, bu kişilerde kalp ve şeker hastalığı riski daha düşüktür.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.