Kadınlardaki Tehlikeli ve Sinsi Hastalık Ne?

Daha çok kadınları vuran sinsi hastalık erkeklere oranla kadınlarda 3 kat daha fazla görülen ve halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen Romatoid Artrit’in nedeni, iklimi ve bölgesi yok. Her yaştan, her yerde ve herkeste ortaya çıkabiliyor. Kronik bir hastalık olduğu için kontrollü tedavi gerektiriyor.

Hastalığa yakalanmamak için alabileceğiniz en etkili yöntem ise sigara içmemek.  Romatizmal hastalıklar iki şekilde inceleniyor, iltihapsız ve iltihaplı romatizmalar olmak üzere. İltihapsızlar vakalar eklemlerde kıkırdak aşınmalarına bağlı, kireçlenme olarak adlandırılan ve yaşla birlikte sıklığı artan hastalıklar. İltihaplı olanlar ise iki gruba ayrılıyor. Beli tutan Ankilozan Spondilit ve eklemleri tutan Romatoid Artrit.

İltihap kontrol altına alınırsa cerrahi müdahaleye gerek kalmıyor  Romatoid Artrit, çok ilginç gelişen bir hastalık. Sebepleri tam olarak bilinemiyor. Hastalıkla ilgili A’dan Z’ye bilgi almak için İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Vedat Hamuryudan’ın kapısını çalıyoruz.

Hamuryudan, Romatoid Artrit’in birkaç istisna eklemler dışında bütün eklemleri tuttuğuna dikkat çekiyor. İstisna eklemlerin muayene ve tanı koymada fayda sağladığını belirten Hamuryudan, “Aynı anda birçok 20-25 eklemin tutulması da söz konusu. Şişme ve ağrı yapması dışında eğer iltihap kontrol altına alınamazsa eklemlerde harabiyet yaratarak klasik şekil bozukluklarına ve sakatlıklara yol açıyor. Daha sonra düzeltmek için ameliyatlar gerekiyor.” diyor.  Hastalığın en sevdiği eklemler  Hastalığın en sevdiği eklemler, parmaklar, bilekler, dirsekler, ayaklar ve dizler. Sevmediği eklemler ise parmakların en uç boğumları ve bel. Eğer şikayet parmaç uçları ve beldeyse iltihaplı romatizmadan farklı bir hastalıktan şüphelenmek gerekiyor.

Toplumda binde 5-6 oranında görülüyor. Kadında erkeklere göre 3 misli daha fazla. Menopozdan sonra özellikle 50’li yaşlardan sonra kadın-erkek oranı birbirine yaklaşıyor. En fazla 40-50 yaş arasında görülüyor.

Yabani Kereviz – Bu maddenin anti-iltihapsal özellikleri vardır, artrit ve gut tedavisinde kullanılır.

Zencefil ve Zerdeçal özü – Bu iki güçlü anti-oksidan ve anti-iltihapsal bitki artrite faydalı olabilen otlar arasındadır.

Boswellia – Ayrıca “Indian buhur” adıyla da bilinen bu bitki, anti-iltihapsal ve anti artritik özellikler gösterir. Oto-immün bozukluklara yardım eder ve önemli bir yan etki göstermeden, boswellia ağrı ve iltihabı azaltır.

Yeşil Dudaklı Midye – Bu madde, anti-iltihapsal bileşenleri içerir. Klinik çalışmalarda, osteoartrit ve romatoid artritden muzdarip hastalarda önemli bir ağrı azalması ve eklem fonksiyonlarında gelişme gibi yararlı etkiler görülmüştür.

Balık Yağları – Bu vücut fonksiyonları için hayati önem taşıyan omega-3 yağ asitlerini içerir. Balık yağı, özellikle iltihabı azaltmada etkilidir ve romatoid artrit hastalarına yararlı olabilir.

Romatizma ;Eklem yerleriniz ağrıyorsa,boynunuz, beliniz ağrıyorsa Prof.Dr.Ahmet.Marankinin tavsiye ettiği şifalı yağları kullanmalısınız.
malzemeler
-Hardal yağı
-Ceviz yağı
-Biberiye yağı
-Kekik yağı
-Zeytin yağı
Hazırlanışı:bütün yağlardan eşit miktarda bir kaba koyun ve ağrıyan yerinize akşam yatmadan önce masaj yaparak sürün üzerini strecfilmle sarıç yatın sabah kalktığınızda ağrılarınızdan kurtulacaksınız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.