İsiliğe Dikkat!

İsilik ya da sıcak döküntüleri bir ya da iki aylık bebeklerde sıkça rastlanan bir sorundur. İsilik, derideki küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkan deri döküntüleridir. Bu döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabilir.

Çeşitli şekillerde olabilir. Daha hafif olan isilik küçük ve kolayca patlayıp ince pullar oluşturan su kabarcıkları halinde görülür. Daha ağır vakalarda, kaşıntılı ve su toplayan kırmızı döküntüler oluşabilir. Bu döküntiler sıcakta karıncalanma veya kaşınma hissi yaratabilir. Döküntü birkaç gün sonra kaybolur, ancak yineleyebilir.

İsilik sıcaktan ya da fazla terlemekten, deride oluşan küçük pembe kabartılar, ısırgın. Çok çeşitlidir. Bazıları hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Özellikte göğüste ve karın üzerinde , çoğu kez şiddetli kaşıntıyla kendini gösterir. Bebeklerde sık görülür. Ter deliklerinin tıkanması sonucu ter bezlerinin küçük kistler halini almasından ileri gelir.

1. Tedavide ilk basamak ürtikere neden olan faktörün uzaklaştırılması ve alımının durdurulmasıdır. Ancak neden kesin olarak gösterilip doktor tarafından önerilmedikçe gereksiz yere diyet yapılmamalıdır.

2. Altta yatan bir hastalık ürtikere neden olmuşsa onun tedavisi yapılmalıdır.
3. Ürtikerin neden olduğu yakınmaların tedavisi: Bunun için kullanılan başlıca tedavi seçeneği antihistaminiklerdir. Şikayetlerin durumuna göre tek bir ilaç veya farklı grup antihistaminikler kombinasyon şeklinde kullanılabilir. Genel olarak ürtiker antihistaminik tedavisiyle düzelme gösterir.

4. Kronik ürtikerli hastalar yakınmalarını nelerin uyardığını bilip ona göre önlem almalıdırlar. Bu hastaların ürtiker tablosu uzun süre sürebileceğinden antihistaminik tedavisini ne zaman kullanacaklarını da bilmelidirler.

5. Genel olarak ürtikeri iyi seyirli bir hastalıktır. Uzun süren durumlarda bile altta yatan hastalık bulunması nadirdir. Önemli olan hastanın ürtikeri kontrol etmeyi bilmesidir.

Kronik ürtikerli hastaların dikkat etmesi gereken durumlar:

Genel olarak kaba, sıkı ve yünlü giysiler giyilmemelidir. Ortam çok sıcak olmamalıdır. Aspirin ve benzer ilaçlardan ve salisilat içeren besinlerden kaçınılmalıdır. Stresten uzak durulmalıdır. Sıcak suyla duş alınmamalıdır. Soğuk ürtikeri olan kişiler yalnız yüzmemeli, soğuk bir ortama kontrollü olarak girmelidirler. Güneş ürtikerinde güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır. Eğer hasta çocuksa okuluna hastalığı ile ilgili bilgi verilmelidir

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.