İş Hayatındaki Stresin Oluşturduğu Tehlike

İş yeri stresinin kalp hastalığı riskiyle bağlantısı tahmin edilen bir bilgiydi. Fakat bu çalışmalar daha çok erkekler üzerinde yapılmıştır. Danimarka ‘da yapılan bu yeni çalışma ise, iş yerindeki çok fazla stresin kadınlarda da kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olduğunu gösterdi. Çalışma 45-64 yaşlarındaki 12.000 ‘den fazla hemşire üzerinde yapıldı. Hemşireler sağlık, hayat tarzı ve iş durumu hakkında bir anket doldurdular. 15 yıllık takip süresinde  580 hemşire 138 ‘i kalp krizi olmak üzere kalp hastalığı sebebiyle hastaneye müracaat etti. İş yerindeki stresin çok fazla olduğunu söyleyen kadınlarda kalp hastalığı riski, stresinin idare edilebilir olduğunu belirtenlere göre neredeyse % 50 artmıştı. Sigara kullanımı ve hayat tarzı gibi diğer kalp hastalığı risk faktörleri dikkate alındığında bile aradaki fark % 35 idi. Yaşın çok önemli bir faktör olduğu görüldü. Sadece 51 yaşından genç olan hemşirelerde kalp hastalığı riski önemli şekilde artmıştı.

Üniversite araştırmacıları 2000-2004 yılları arasındaki verileri incelediklerinde, hastalık sebebiyle bir kadının yılda ortalama 2,2 bir erkeğin de 1,75 gün işe gidemediğini fark etti. Kişi şişmansa, şişmanlığın derecesine bağlı olarak bu süre kadınlarda 5 erkeklerde ise günde 2 ‘ye kadar uzun olabilmekteydi. Bu ekstra günlerin 2004 yılında 4,3 milyar dolara mal olduğu düşünülmektedir.

Benzer Yazılar

4 comments

 • fikirbaz

  insanlar ne garip. önce para kazanmak için sağlıklarını harcıyorlar sonra da sağlıklarını kazanmak için para harcıyolar. baştan uğraşmasak daha rahat..

 • star

  Yaşamak için az da olsa çalışmak gerekiyor ancak haklılık payın var fikirbaz. Abartmamak gerek.

 • fikirbaz

  hiç çalışmayalım değil tabiki. insanın kendini telef etmemesi gerektiğini söylüyorum ben de.

 • star

  Bu insanlarda bir paradoks oldu aslında çok rahat etmek için çok sıkıntıya girmek. Enteresan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.