Horlama ve Nedenleri

HORLAMA ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL

Horlama nedir?

Derin bir uykuya dalındığında, dil, boğaz ve damakta bulunan kaslar gevşer. Bu kas gevşemesi, boğazdaki dokuların sarkmasına sebep olur. Nefes alıp verme sırasında, bu sarkan dokular hava yolunu daraltır ve horlama sesi çıkacak şekilde titreşir. Hava yolu ne kadar darlaşırsa, titreşim yani horlama o derece daha şiddetli olur.

Öğrenci yurdu veya asker koğuşu gibi yerlerde horlama problemi olan insanlarla kaldıysanız, muhtemelen uyuyamama problemi yaşamışsınızdır. Horlama, uyku esnasında sesli soluk alıp verme olarak bilinir. Horlama, nefes yollarından havanın rahatca geçememesi ve buradaki yumuşak doku ve kasların hava ile titreşmesi sonucunda ortaya çıkar.

İnsan nüfusu nun % 45 ’ inin zaman zaman % 25 ‘ inin ise devamlı horladığı tahmin edilmektedir.

Horlamanın sebepleri nelerdir?

Yaşlandıkça boğaz kasları zayıflar. Zayıflayan boğaz kasları, çevredeki dokuların sarkmasına ve titreşmesine yol açar. Yaşın ilerlemesiyle horlamanın görülme sıklığı artar. Dolayısıyla yaş, horlama konusunda bir faktördür. 60 yaşındaki erkeklerin % 60 ‘ ında; kadınların ise % 40 ‘ ında horlama görülmektedir.

Aşırı kilolu kişilerde boğaz dokuları daha güçsüzdür ve soluk alam verme esnasında titreşmeye daha meyillidir. Buna artan karın içi yağ kitlesinin, aşağıdan akciğerleri sıkıştırması ve boyun dokularının  kalınlaşması ile hava çıkış yolunun daralması sebep olmaktadır. İnsanlar kilo aldıklarında yağ dokuları sadece göbek etrafı, bel gibi görülen bölgelere yığılmaz.üst solunum yollarında, boğaz ve çevresinde de biriken bu yağ dokuları, hava yollarını daraltır ve horlamayı meydana getirir.

Alçak, kalın ve yumuşak damak, büyük bademcikler veya lenf bezleri hava yolumuzu daraltabilir ve horlama gerçekleşir.

Normalden daha uzun bir küçük dil hava akımı geçişini azaltabileceğinden, nefes alma verme sırasında titreşimler artar,  horlama oluşur.

Yaratılış gereği burundan nefes almak, ağızdan ise vermek gerekir.   Çünkü    alınan    havanın içindeki   tozların   süzülmesi,  ısıtılması  ve nemlendirilmesi için burun uygun bir yapıya sahiptir. Ağız bu özellikte değildir. Onun için soğuk havalarda hasta olmamak için, havayı burundan alıp ağızdan vermek gerekir. Ancak alerjilerden dolayı oluşan burun tıkanıklığı burundaki hava akımını engelleyebilir. Bu durum bizi ağızdan nefes alıp vermeye zorlar. Bu durum da horlamanın başka bir nedenidir.

Alkol ve sakinleştirici bazı maddeler merkezi sinir sistemine tesir ederek, boğaz kasları da dahil olmak üzere kasların aşırı gevşemesine yol açar dolayısıyla horlamayı meydana getirir.

Sırtüstü uyunduğunda, dil geriye doğru boğazın içine kayarak hava yolunun daraltır ve hava akımını kısmen engeller ve çoğu zaman horlamaya sebep olabilir.

Horlama ilerliyorsa ve tedavisi yapılmadığı takdirde bir kulak-burun-boğaz doktoruna müracaat edilmeli, ilaç ve gerekirse cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır. Çevremizde hassas insanların veya aile içinde, eşler de dahil olmak üzere, insanların horlamadan rahatsız olmamaları için gerekeni yapmalıyız.

Benzer Yazılar

7 comments

  • fatih

    Horlama denince neden hep erkekler gelir akıla neden hep biz suçlanırız yahu:S resimlerde dahi erkek uyumuş kadın müzdarip gibi sanki horlayan kadın yok bizzat şahidim var yani:D

  • aysun

    çünkü yüzdelik dilime göre erkekler çoğunlukta:) hiç sıyrılmaya çalışmayın fatih bey erkekler hooooorluuuuyoooor kabul edinnn:)

  • serdar

    Son zamanda çıkan horlamayı önleyici aparatlar var. Bilginiz var mı acaba nasıllar? faydalı mı? almak istiyorum ama fayda göremezsem kıl olcam:)

  • deliriyorum

    dedem çok horluyor ya kafayı yemek üzereyim :s adamın sesi 2 oda öteden geliyor.. buna ne yapabilirim acaba :s :s

  • adnan alvin

    Horlama, nefes almanın tehlikeli biçimde kesilmesidir.

    Horlama komik değildir, umutsuz hiç değildir. Kendi sağlığınız ve sevdikleriniz için uzman bir KBB doktorunu ziyaret edin.
    Birçok insanın ciddiye almadığı uykusuzluk, uyku apnesi ve horlama; fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir.
    Horlamak, yarı boğulmak anlamı taşıyor!
    Uyku apnesi atakları sırasında uykuda kan oksijen düzeyi aşırı oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu dönemde kalp kanı daha çok pompalamak zorunda kalır. Bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi yerleşir.

  • selahattin Koca

    çok horluyorum tedavi olmaya karar verdim,fakat cerrahi müdahelenin riskleri varmı ve ilk muayenede horlamanın gerçek nedeni tespit ediliyormu yoksa diğer ihtimallerde değerlendiriliyormu?Tedavimi sizlere yaptırmak istersem bana bilgi verirmisiniz.Saygılarımla

  • Selahattin bey sitemizdeki yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bir tedavi görmek istiyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız. Sitemize gösterdiğiniz ilgi için de ayrıca teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.