Güneşten Nasıl Faydalanılır?

Yaz mevsiminde bronzlaşma isteği duyanların, öğlen saatlerinde mutlaka güneşten kaçınmaları gerekiyor. Bilakis gün içinde saat 11:00 ila 15:00 zaman dilimleri arasında güneş ışınları dünyaya dikey şekilde yansımaktadır. Bu zaman aralığındaki güneş insan sağlığına oldukça zara verici etkiye sahiptir.Her insanın güneş ışığına ihtiyacı vardır ancak insan sağlığına ciddi derece de zararlı ışınların yayıldığı bu saatlerde güneşten uzak durmak gerekiyor.

Özellikle denize girme isteği nedeniyle sahillerde güneşe mağruz kalıyor insanlar. Ya da bir tekne gezisinde güneşe mağruz kalınıyor. Bunun dışında günlük yaşamın getirdiği koşullar gereği de güneşe mağruz kalınabilmektedir.

Bu saatler arasında güneşe çıkarken mutlaka açık renkte tişört giymeli ve güneşten koruyucu kullanmaları şarttır. Aksi halde uzun vadede deri yaşlanması, lekelenmesi ve en önemlisi deri kanserlerine zemin hazırlamış olunur.

Saat 10:00 dan evvel veya 15:00 den sonra güneşlenmenin olumsuz etkilerinin önlendiği gibi bilakis faydaları da bulunmaktadır. Fakat bu saatlere de çok fazla güvenmemek gerekiyor. Özellikle vücudunda çok fazla sayıda beni bulunanlar, açık tenli kişiler çok daha dikkatli olmalıdırlar.
Sabah 10:00 a kadar ve 15:00 den sonra yine bronzlaşmak için güneşlenirken mutlaka koruyucu kremler kullanılmalı ve çok uzun süreler güneş altında kalınmaması gerekmektedir.
Kısaca bahsedilen saatlerde güneşe maruz kalınması ileride cilt yaşlanması, cilt lekeleri, cilt kanseri gibi çok olumsuz etkiler yaratabilir. Hayatta en önemli değer sağlıktır. Önceliğiniz sağlıklı bronzlaşmak olmalı.Güneşin yaşamımız için yararlı etkileri olduğunu tartışamayız. Yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının en önemli faydalarını D vitamini sentezi, çeşitli zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi, psikolojimiz üzerine olan pozitif etkileri olarak sayabiliriz.
Dermatologlar uzun yıllardır hastalarına güneşten kaçınmalarını ya da sınırlı temasta bulunmalarını öneriyor. Çünkü solar radyasyon deri kanserlerinin, eksojen deri yaşlanmasının ve düzensiz pigmentasyonun başlıca nedeni. Dermatologların toplumu eğitme çabalarına karşı deri kanseri çok hızlı artış gösteriyor.

Brozlaşma tüm dünyada ve toplumumuzda sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de dermatologlar için bronzluğun anlamı deri hasarı! Güneşe maruz kaldığımızda deri kendini korumak için melenositlerini ve melanosit içindeki pigment hücrelerini büyüterek kendini korumaya çalışır. Sonuç olarak bronzlaşma derinin kendini koruma yöntemidir. Deri ne kadar bronz ise o kadar hasar almış demektir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.