Gebelik Çatlaklarından Nasıl Kurtulunur?

Gebelik mucizevi bir durumdur ancak bunun vücuda bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkiler her zaman her kişide oluşmayabilir. Kimi zaman çatlaklar kimi zaman sarkmalar meydana gelir. Ama çatlaklar diğer durumlara oranla en yaygın görülen durumdur. Çoğu kadın çatlaklarından memnun değildir. Doğum sonrasında eski giysilerini giyememe ve bu çatlak görünümlerinden kurtulmak için doktorlara veya uzmanlara başvururlar.

Cilde-Gore-Catlak-Olusumu

Çatlaklar oluşurken cildin bağ dokusu elastikiyetinin dışına çıkar ve parçalanır. Protein kolajen ciltte bağ dokuyu üretmekten sorumludur. Cilt aşırı durumda gerildiğinde, (hamilelik, obezite, ya da vücut geliştirme gibi), kollajenler zayıflar ve bağ dokusunda mor veya kırmızımsı renk değişikliği görülür. Küçük ve aralıklı izler çatlak oluşumunun belirtileridir.

Doğal Çözümler

Günümüzde artık birçok hastalık ve soruna önce bitkisel yani doğal çözümler aranmaktadır. Doğal veya çevre dostu bir seçenek varsa, öncelikle bu seçenek tercih edilir. Çatlakların dermis (derinin orta tabakası) kırık dokusuna, doğal ilaçlarla destek vermek gerekir.Hücre-restorasyon için gerekli olan vitamin ve mineraller sulu besinlerde mevcuttur. Badem yağı ve limon suyu ile karıştırılır ve haricen kullanılabilir. Yine başka bir yöntem zeytinyağı, aloe vera, limon suyu, ve kakao yağı gibi maddeler cilde nem verir. Hamileliğin üçüncü trimesterde uygulanan kakao yağı, yanık yara izi önlemek için harika bir yoldur. Bu doğal ilaçlar ancak, derin doku sorunlarında netice vermez. Süreci tersine döndürmek için lazer tedavisi en iyi seçenektir.

Lazer Tedavisi

En yaygın lazer tedavileri iki “Pulsed dye lazer” ve “fraksiyonel lazer tedavisi” dir. Bu lazer tedavileri eski ve yeni kolajenin gelişimi için katalizör olarak ışık dalgaları kullanmaktadır. Bu tedavide, yeni cilt büyür ve eski görünüm ortadan kalkar. “Pulse dye lazer” iltihaplı kızarıklık tedavisi için tercih edilen bir yöntemdir. “Fraksiyonel lazer tedavisi” meydana girintili cilt dokusunu ve rengi tedavi etmek için kullanılır. Bu süreçte, zayıflamış doku güçlenir ve iz ve işaretleri kaybolur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.