Fazla Kilolar ve Obezite

FAZLA KİLOLAR VE OBEZİTE

Fazla kilolar insanın her an her yere sırtından indirmediği bir çuvalmışcasına taşıdığı bir yük gibidir.  Merdiven çıkarken, yürürken, nefes alırken, duş alırken, uyurken ve aklınıza gelen her aktivitede  vücudunuzun, sahip olduğu bu fazla yük için ekstra efor sarfetmesi demektir. Akciğerlerinizin daha fazla çalışması, kalbinizin daha çok zorlanması, karaciğerinizin fazla mesai yapması  vs. Kısacası organlarınızın vaktinden önce yaşlanması demektir. Ne kadar kilolu olursanız o kadar risk  altındasınızdır. Ve bu da diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon), kalp hastalığı, inme (felç) ve daha pek çok hastalığa yakalanma riskini artırır.

Sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu,  vücut kitle indeksinizi hesaplamaktır. Bundan başka boy – kilo çizelgelerini de kullanabilirsiniz. Bu yöntemler  genel olarak iyi olmalarına karşın kusursuz değildirler, çünkü bu yöntemlerle vücudunuzun yağ/kas oranı  hakkında bir fikir sahibi olamazsınız ve bu durum sizi yanıltabilir. Nasıl mı?; kas, yağdan daha ağırdır dolayısıyla çok formda olmanıza rağmen, boyunuza karşılık gelen kilo çizelgelerinin en tepelerinde bir kiloda olabilirsiniz. Bundan başka, kilolarınız kadar vücut şekliniz de risk konusunda belirleyicidirler.

Fazla kilolar kadar bu kiloların vücudun hangi bölgelerinde biriktikleri de önemlidir. Elma tipi denilen ve fazla kiloların  bel çevresinde ve karın bölgesinde biriktiği kişilerin; kalp rahatsızlığı, hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve diyabet (şeker hastalığı) riski daha yüksektir. Armut tipi denilen ve fazla kiloların belden aşağı bölgede, kalçada,  popoda ve üst bacaklarda biriktiği kişilerin ise hastalık riski daha düşüktür.

Ancak inkar edemeyeceğimiz bir   gerçek vardır ki, fazla kilolar hepimiz için bir risk unsurudur. Bu nedenle en kısa zamanda, acele etmeden ve  planlı şekilde, kendinize en uygun yöntemle fazla kilolarınızdan kurtulmanız tavsiyemizdir.
Hızlı kilo vermek, kısa vadede bizi mutlu edebilir. Ancak hem sağlıksız hem de güvensiz bir yöntemdir.  Bu nedenle yavaş kilo vermeye (haftada 1 kilodan fazla olmayacak şekilde) özen gösteriniz. Yakabildiğinizden  daha az kalori tüketmeye, egzersiz yapmayı günlük yaşantınıza dahil etmeye ve bir uzman yardımıyla doğru şekilde kilo vermeye dikkat ediniz.  Unutmayın aynadaki görüntünüz kadar, derinizin altındaki organlarınız da önemlidir.

Fazla kiloların oluşturduğu kanser riski!!!

Şişmanlık -hatta fazla kilolu olmak- bir düzine kadar farklı kanser tipinin gelişme  riskini artırabiliyor. Doktorlar uzun süredir vücut ağırlığı artışıyla kalın bağırsak ve  göğüs kanseri gibi kanser türleri arasında bir irtibat olduğundan şüpheleniyordu.  Araştırmacılar; Avrupa, Avustralya, Asya ve Kuzey Amerika ‘dan  280.000 ‘den  fazla kişinin 9-15 yıl süreyle takip edildiği 141 çalışmadan elde edilen verileri  birlikte değerlendirdiler. Erkeklerde ortalama 15 kilogramlık vücut ağırlığı artışı yemek borusu kanseri riskinde % 52, tiroid kanseri riskinde % 33, kalın bağırsak  ve böbrek kanseri riskinde % 24 artışla beraberdi. Kadınlarda ortalama 13
kilogramlık vücut ağırlığı artışı; rahim ve mesane kanseri riskinde % 60,  yemek borusu kanseri riskinde % 51, böbrek kanseri riskinde de % 34 artışla  beraberdi. Kemik ve kan kanserlerinin vücut ağırlığı ile irtibatı hem erkeklerde  hem de kadınlarda zayıftı.  Asyalı topluluklarda vücut kütle indeksi ile göğüs kanseri arasındaki irtibat  daha kuvvetliydi. Uzmanlar bu bilgilerin dünyada bir taraftan şişmanlık nispeti  artarken diğer taraftan daha fazla kanser vakası görülmesini açıklayabileceğini  belirtiyorlar. Bu neticelerin basit mesajı, vücut ağırlığı sağlıklı bir değerde muhafaza  edildiğinde kanser gelişme riskinin azalacağıdır. Fazla kiloların  kişiyi kansere  nasıl hassas hale getirdiği bilinmemektedir. Konuyla alakalı hipotezlerden biri, aşırı yağ hücresi mevcudiyetinin vücuttaki hormon seviyelerine tesir edebileceğidir.

Fazla kiloların oluşturduğu kalp hastalığı riski!!!

300.000 ‘den fazla kişinin incelediği 21 çalışmanın neticelerini birarada gözden  geçiren bir araştırma yapıldı. Yaş, cinsiyet, fizik aktivite ve sigara içimi dikkate  alındıktan sonra bile, kalp hastalığına yakalanma riskinin fazla kilolu kişilerde % 32,  şişmanlarda % 81 daha fazla olduğu bulundu. Hipertansiyon ve yüksek kolesterol, kalp hastalığı için iki önemli risk faktörü olduğu için, bu iki durum da dikkate alındı.  Hipertansiyonu ve yüksek kolesterolü olmayan fazla kilolu ve şişman kişilerde  kalp hastalığı riski hala sırasıyla % 17 ve % 49 daha fazlaydı. Başka hiçbir risk faktörü bulunmasa da fala kilo ve şişmanlık önemli bir kalp hastalığı risk faktörüdür.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.