Ev Yapımı Saç Bakım Kürleri

Kuru ve yıpranmış saçlar için zeytinyağlı kür malzemeleri; 1,5 çay bardağı (ufak çay bardaklarının ölçüsü) saf zeytin yağı, 1 tatlı kaşığı bal

Kürün yapılışı; bir kase içerisine konulan saf zeytin yağına 1 tatlı kaşığı bal eklenir. Bal zeytinyağı içerisinde iyice eriyene kadar karıştırılır. Bu ölçülerce hazırlanmış kür tek kullanımlıktır. Saç köklerine değil saçın uçlarına emilmek suretiyle uygulanır. Kür uygulandıktan sonra saç birbirine sarılarak topuz yapılır. Saçın kürü emmesi beklenir. 30 – 45 dakika sonra saç fazla asidik olmayan bir şampuanla yıkanır.

Kürün faydaları; bu kür saç diplerine uygulamaksızın saçın kendisine sürülür. Saç yapısal olarak diplerden köklere doğru daha zayıftır. Köklere yakın daha canlı ve sağlıklıyken bu durum saç uçlarında tam tersidir. Saç uçları köklere oranla daha dayanıksızdır. Çabuk kırılır, canlı değildir ve yıpranmış görünür. Bu saçı besleyen vitamin ve minerallerin saç uçlarına zor ulaşıyor olmasından kaynaklanır. Vitaminsiz kalan uçlar kırıklara neden olurlar. Zeytinyağı ve besleyici bal sayesinde bu kırıklar tedavi edilir. Özellikle zeytinyağı saça yedirilerek uygulandığından ötürü saçın daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Saçın canlılığı için gerekli kür; badem yağı, ozon yağı, zeytinyağı

Badem yağı içeriği sayesinde saçlar beslenerek daha hızlı uzar ve gürleşir. Ozon yağı cilt yenilenmesine birebirdir ciltteki yara ve izleri giderir, tedavi eder. Aktarlardan elde edilecek olan ozon yağı ve badem yağı belli bir gramajdadır. Ufak şişelerde muhafaza edilen bu yağlar yarım çaybardağı sızma zeytinyağı ile karıştırılır hava almayacak bir şişede muhafaza edilir. Karışım hem saç köklerine (yani saç derisine) hem de saça masaj yapılarak yedirilir. Kür uygulandıktan sonra sarılıp beklenir. Daha sonra saç yıkanır.

Benzer Yazılar

One comment

  • AYŞE

    merhaba,zeytinyağlı saç bakım kürünü haftada bir uyguluyorum.2 saat kadar bekletip zigavus sarımsaklı şampuan ile yıkıyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.