Eşek Sütü Zayıflatıyor mu?

İtalya’da inek sütüne alerjisi olanlar için alternatif bir ürüne dönüşen eşek sütünün popülaritesi hızla artıyor. Üretimin yarıdan fazlası çocuk hastalıkları birimlerine satılırken, zayıflatıcı özelliği sebebiyle eşek sütü kadınlar tarafından da yoğun olarak tüketiliyor.

Napoli Üniversitesi uzmanlarına göre, eşek sütü vücuttaki yağ oranını azaltarak hem formda tutuyor, hem de içindeki yüksek kalitedeki Omega 3 yağları ve kalsiyum ile kalbi koruyor. Eşek sütü ayrıca astıma iyi geliyor, kansere karşı koruyor. Eşek sütünün içindeki ufak bakteriler sütün hızlıca enerjiye dönüştürülmesini sağlıyor ve böylece çabuk yakılıyor.
Eşek sütünün faydaları;
– Astım Bronşit için çok faydalıdır.
– Anne sütüne en yakın süttür.
– Siroz için faydalıdır.
– Zehirlenmelerde faydalıdır. Eğer beyin ölümü gerçekleşmemiş ise hayata dönmeyi sağlar.
– Balgam söktürür.
– Ateşli çocuklarda ateş düşürür.
– Kansere karşı koruyucudur.
– Kemoterapi hastaları için fayda sağlar.

Korkuteli ilçesine bağlı İmecik köyünde oturan İbrahim Büyükkursak, eşek sütünün, bronşit, astım ve kanser hastalarına şifa olduğunu iddia etti.

Korkuteli’nin İmecik köyüne Türkiye’nin değişik yerlerinden eşek sütü içmeye gelenler, gerekli tedavilerinin ardından iyileştikten sonra tekrar köye gelerek eşeğin sahibine ve eşeği sağım yapana teşekkür ediyor. İmecik köyünde yaşayan İbrahim Büyükkursak, çeşitli köylerden gelen bronşit, astım ve kanser hastalarına eşeğin sütünü sağarak hastaya içiriyor.

Eşek sütünün faydalı olduğunu söyleyen Büyükkursak, 2 yıl önce yaptığı bir araştırmada, uzmanların insan sütüne en yakın süt olarak bilinen eşek sütünün özellikle kemik erimesine karşı yaşlılara önerildiğini belirterek, süt tozuna alerjisi olan bebekler için de eşek sütünün anne sütü kadar özellikle kalsiyum zenginliği açısından değerli olduğunu söyledi.

Büyükkursak, gazete ve televizyonlarda antibakteriyel ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi nedeniyle eşek sütünün İtalya’da tıbbi amaçlı kullanıldığını duyanlar bizim köyümüze geliyor. Bende onlara bir beklentim olmadan eşekten süt sağımı yaparak süt içmelerini sağlıyorum. Son 2 yıl içinde Türkiye’nin değişik illerinden özellikle kanser hastaları köye geliyor. Ben hastanın gözü önünde eşeği sağım yaparak hastaya veriyorum ve hasta içiyor” dedi.

Benzer Yazılar

4 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.