Erkekler Neden Depresyonda?

Son yıllara kadar depresyon, daha çok kadınlarta özgü bir rahatsızlık sanılıyordu. Hatta bilim insanları, “Neden kadınlar erkeklere göre daha çok depresyona giriyor?” sorusuna yanıt olarak, X genini vermişlerdi. Yani X geni, depresyunun sorumlusu ilan edilmişti.  Çok Çalışmak Depresyona Sokuyor  Şimdilerde, depresynonun sadece X geni ile değil “fazla çalışmakla” da ilgisi olduğu ortaya çıkmış durumda. Aslına bakarsanız, insan fazla çalışmaya programlanmış bir varlık değil.

Hiç kuşkusuz çalışmak ve sorumluluklarımızın farkında olmak, olması gereken bir durum ama bunu abartmak ve hayatı sadece işten ibaret hale getirmek “Sağlık” açısından epeyce zararlı.  Beyin Hücreleri Ölüyor, Alzheimer’a Neden Oluyor  Uzun süre tatil yapmadan çalışıyor musunuz? Oysa ki haftada iki gün dinlenmeli, 6 aydan fazla çalışmamalı, en az bir hafta ile on gün arasında tatil yapmalısınız.

Hafta sonları iş düşünüyor musunuz? Bunu asla yapmamalısınız. Beyninizin kendisini yenileyebilmesi için, iş dışına çıkması gerekiyor. Müzik dinlemek, film izlemek, yürüyüş vb. ve iş dışındaki konulara yönelmelisiniz.  İşi İşte Bırakabiliyor musunuz? İşten çıktığınız zaman, iş ile ilgili tüm sorun ve düşünceleri, plan programları ertesi iş gününe bırakmalısınız. Evet, öyle meslekler var ki, iş işte bırakılmıyor.

Mesela sağlık sektöründe çalışanlar, hastası ya da danışanı aradığı zaman, şimdi iş zamanı değil seninle ilgilenemem diyemez.Bunun gibi özel mesleklere sahip kişiler de, kendilerine göre bir dinlenme şekli yaratmalılar.  İşiniz Yüzünden Özel Hayatınız Tehlikede mi? Evet, diyorsanız siz tam bir işkoliksiniz. Şunu unutmayın ki, çok çalıştığınız için kimse size madalya takmayacak.

Üstelik sizi sevenleri de ihmal etmiş olduğunuz için, olgun yaşlarınıza geldiğinizde “pişmanlıklar” duyacaksınız. Sizi en çok sevenlere zaman ayırmamanın getirdiği “keşke”ler yüreğinizi boğacak.  Hayatta herşeyde olduğu gibi, çalışmakta da “denge” olduğu zaman, insana faydalı. Aksi taktirde beyninizin hücreleri iflas edecek ve hayatınızın kalan kısmını “hafızasız” bir şekilde geçireceksiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.