En Etkin Cilt Bakımı

Yüz bölgesi insan vücudunda en çok kullanılan ve en çok yıpranan bölgedir. Vücut içerisindeki gerek hormonal gerekse vücuda alınan besinlerin reaksiyonu yüz bölgesine yansır. Dolayısıyla yüz bölgesindeki cilt daha hassastır. Gerekli bakım ve temizlik yapılmazsa cilt zamanından önce yıpranır ve yaşlanır.


Cilt tipi kişiden kişiye değişir. Temelde 3 cilt tipi mevcuttur. Bunlar yağlı ciltler, kuru ciltler ve normal ciltler olarak adlandırılır. Yağlı ciltler diğer cilt tiplerine oranla en sorunlu cilt tipidir. Yağlı olmasından ötürü tüm iltihaplı reaksiyonlar kolaylıkla gelişir. Düzenli cilt temizliği yapılmazsa kuru yağ olarak bilinen aknelenme de oluşur. Akneler kurcalanırsa ileri dercede iltihaplanmaya sebep olabilmektedir.
Yağlı ciltlerin temizliği ve bakımı da diğer ciltlere göre zahmetlidir. Bu cilt tipi sürekli cilt yüzeyinde bir yağ tabakası oluşturur. Gün içerisinde hava kirliliği ciltteki yağla beraber birikir gözenekleri tıkar. Yağlı cilde sahip olanlar öncelikle yiyeceklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Vücutta aşırı yağa sebep olabilecek aperatif besin ögeleri ve hazır gıdalardan mümkün oladuğunca uzak durmaları gerekir. Dikkat edilmezse vücuttaki yağ tetiklenir ve fazlası doğrudan yüze yansır. Sabah ve akşam mutlaka yağ arındırıcı sabun kullanarak cilt yıkanmalıdır. Ardından gün içerisinde akne oluşumunu önleyici tonik kullanılmalıdır. Krem vb. maddelerden uzak durulmalı ve kullanılmamalıdır. Çünkü yağlı olan cilt bu maddelerle daha da yağlanır ve parlar. Öte yandan krem, fondöten gibi kozmetik ürünler eğer ciltte iltihap varsa bunun yayılmasına neden olabilir. Haricen kullanılan sabun tonik vb. ürünlerin yanısıra düşük dozda antibiyotik tedavisi uygulanır.
Kuru ciltler ikinci derecede sorunlu cilt tipidir. Yağlı cilt tipi gibi iltihap oluşturmaz, ancak kuruluk dolayısıyla deride pul pul dökülme, kepeklenme görülür. Ciltteki kuruluğu gidermek amacıyla nemlendirici losyon ve krem gibi ürünler kullanılabilir. Oluşan bu kuruluk beraberinde kaşıntı, yanma ve kızarıklık ile görülüyorsa tedavi amaclı kullanılacak ürün kozmetik olmamalıdır. Kozmetik ürün geçici süreliğine cildi nemlendirir. Ancak kullanılan tıbbi kremler tedaviyi neticelendirir.
Normal ciltler her ne kadar sorunsuz gözükse de günlük temizlik ve bakıma dikkat edilmelidir. Gözeneklerin tıkanmaması, cildin nefes alması ve sağlıklı kalabilmesi için ilk şartın düzenli temizlik olduğunu unutmamak gerekir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.