Düşük Bel Pantolon Sandığımızdan da Zararlı

Güzel ve zayıf görünme arzusu çoğu zaman başta bayanlar olmak üzere erkekleri de etkileyen bir takım kas iskelet sorununu da beraberinde getirir. Özellikle korse, çok dar pantolon ve gömlek kullanımı, topuklu ayakkabı bu sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kişilerin kıyafetlerini seçerken:

1- Pantolonların bel çevresinden 7-8 santimetreden daha dar olmaması,
2- Gömleklerin boyun çevresi sıkmayacak nitelikte olması
3- Ayakkabı topuklarının 5 santimetreden daha yüksek olmaması gerekir. Bu kurallara uyulmaması durumunda aşağıda kısaca özetlenen sorunların sıkça görülmesine neden olabilir.

Bunların yanı sıra sıkı pantolon, korse kullanımı bağırsaklara basarak hazım sorunu ve karın ağrısına da neden olabilir. Boynu sıkan dar gömlek ve kıyafet giymek, boynumuzun ön yüzünde yer alan şah damarlarına basarak, kişilerde baş ağrısı, görme bulanıklığı ve çınlamaya neden olabilir. Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı, aşil tendonunda kısalık, dizde bükülme, bel çukurluğu ve sırt kamburluğunda artmaya neden olabilir. Baldır arkasında bulunan aşil tendonunda kısalık sıkça görülür. Bu sorunlar topuk yükselmesi ile daha belirgin hale gelir.

Dizde artan bükülmeye bağlı diz kapağı sorunları artar. Yüksek topuk kullanımına bağlı, ön ayaktaki basınç artar ve tarak kemikleri altında nasırlar, sinirsel belirginleşmeler (Morton nörinom) ve parmaklarda sorunlar artar. Parmaklarda çekiç parmak, baş parmak eğrili (halluks valgus) ortaya çıkabilir. Ayrıca ağırlık merkezi öne doğru yer değiştirmek niyetinde olduğu için denge sorunu, ayak bileği burkulmaları sıkça ortaya çıkabilir. Buna karşın 7 santimetreye kadar olan ayakkabıların pelvik kasları olumlu etkilediğini söyleyen çalışmalarda mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.