Dr.Mehmet Öz’den Sağlıklı Yaşam Reçetesi

Dr. Mehmet Öz, Amerika’nın ve tabii Türkiye’nin de en ünlü doktorlarından biri. Geçen ay Time dergisine kapak oldu. TV programı “Dr. Oz Show” bu yıl iki dalda Emmy aldı. Mehmet Öz’ü yaz tatili için geldiği İstanbul’da yakaladık. Amacımız kendisiyle sağlıklı bir yaz geçirmek için neler yapmamız gerektiğini konuşmaktı. Ama Dr. Öz’ü Suada’da kebapçıda bizi beklerken görünce ilk soru hemen değişti.
●Kebap mı yediniz yoksa?
●Kebap yemedim, balık yedim. Burayı çok seviyorum, denizi, Boğaz’ı… Evime de yakın.
● Kebap yemez misiniz hiç?
●Kebabı çok severim aslında. Ama en fazla haftada bir kere yenmeli. Benim her gün yediklerim balık, sebze, meyve gibi doğal yemekler. Ama itiraf ediyorum dün akşam beyti yedim…
●Pırıl pırıl parlayan bir cildiniz var. Sürekli gülümsüyorsunuz. Böyle iyi görünmeyi nasıl başarıyorsunuz? Mevsimsel de olsa depresyona girdiğiniz olmuyor mu?
●Benim hayatım gayet düzenli. Sabah kalkıyorum, bütün gün televizyon programım hakkında çalışıyoruz. Salı, çarşamba ve cuma günü program yapıyorum. Perşembe ameliyat günüm. Cuma akşamı eve gittiğim zaman kimseyle konuşmak istemiyorum. Yorgun ve iştahım kaçmış oluyor.
Gidip hemen uyuyorum. Ama Cumartesi sabah kalktığım zaman yeniden doğmuş gibi oluyorum. Pazar günleri ise kitaplarımı yazıyorum. Sonra pazartesi hayat tekrar başlıyor. Ben bu sistemi birkaç yıldır uyguluyorum, gayet de iyi işliyor. Yani tempo hızlı,durmaya, dağıtmaya vakit yok.
● Emekli olmayı düşündüğünüz oluyor mu?
●Hayır, emekli olmak çok tehlikeli bir şey… Emekli olanların ölüm oranı diğerlerine nazaran çok daha yüksek. Emekli olduktan sonraki ilk altı ay içinde ölüm oranı hızla artıyor. Babam emekli oldu, iki ay içinde annem ondan bıktı ve sonunda ona bir iş buldu.
● Babanız 85 yaşında, bir röportajında “100 yaşına kadar yaşarım” dediğini okudum. Sizin kendinizle ilgili böyle bir tahmininiz var mı?
Biz niye yaşayamıyoruz 100 yaşına kadar?
●Çünkü beslenmenin önemini anlamıyoruz, şişmanlık yaygın… İkincisi kanser, erken bunama gibi hastalıkların tedavileri yok bugün. Ama gelecek 25 sene içinde bulunacak. Onun için sizin gibi genç kuşaklar yaşlanmadan önce bu hastalıkların çaresi bulunmuş olacak. Geriye ne kalıyor, düşme, bazı felçler, kalp krizleri… Ama bence çoğu insan için 100 yaşına kadar sağlıklı yaşamak
● Uzun yaşamak için siz ne yapıyorsunuz, nasıl besleniyorsunuz?
●Sabah kahvaltısında yulaf yiyorum veya yoğurtla meyve. Ama hazır yoğurtlu meyvelerden değil. Onlarda katkı maddesi var. Evde kendim hazırlıyorum. Sonra saat on, on bir civarında ceviz yiyorum. Cevizi yemeden önce suyun içine koyuyorum.
● Neden suyun içine koyuyorsunuz? Faydası mı var?
●Bir ihtimal olabilir. Biliyorsunuz ceviz ağaçtan düşer, içi ıslaktır ve toprağın içine düşünce canlanır. Eğer kuruysa o hayatsız, uyuyor demektir. Dükkânlardan aldığımız cevizler de böyle hayatsız. Ama suyun içine koyarsan biraz canlandırabilirsin cevizi. Tadı da daha iyi oluyor. Sonra öğlen 12 civarında iş yerimin yakınlarındaki vejetaryen lokantasından bir şeyler yiyorum. Öğleden sonra istediğim kadar meyve yiyorum. Akşamları da ızgara balık ve belki biraz salata. Sekizden önce muhakkak akşam yemeğimi bitirmiş olurum.
● Sizin sofranızda da zeytinyağı baş köşede mi?
●Evet, salata yiyorsam zeytinyağı ve sirke kullanırım. Sirkenin çok faydası var. Sirke şekerin kan içinde emilmesini engelliyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.