Dövme Tutkusu Artıyor mu?

Dövmenin tarihi MÖ 2000′  lere dayanmaktadır. Eski Mısır toplumunda dövmenin yapıldığı mumyalar incelenince anlaşılmıştır. Mısırlıların dışında Trakyalılar, Galyalılarında dövmeleri vardı. Hristiyanlığa göre dövme yasaktı. Buna karşın ilk Hıristiyanlar, bedenlerine Hz.İsa’ nın adını ya da haç desenleri taşıyan dövmeler yaptırmışlardır. Bazı toplumlarda dövmeler kölelere uygulanırdı. Avrupa dilleri, dövmenin diğer bir anlamı olan  tattoo sözcüğünü Tahiti dilindeki tautau kelimesinden almıştır. Dövme 20. yüzyılın başlarından sonra, özellikle denizciler arasında yaygınlık kazandı. Romantik duyguları, yurtseverliği ya da dindarlığı belirtmek amacıyla dövme yaygın olarak kullanıldı ve günümüzde de kullanılmaktadır. Ama hijyene önem verilmediği ve AIDS  gibi bazı hastalıkları bulaştırdığı gerekçesiyle lisanssız dövme yapmaya yasal sınırlamalar getirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Dövme vücut derisi üzerine uygulanan yazı veya resim olarak açıklanır. Dövme farklı insanlarda farklı şekillerde bulunur. Kimilerinde burcunu gösteren bir resim, kimilerinde aşkını anlatan bir sözcük, kimilerinde otantik bir boyut kazanır. isteyenlere renkli de uygulanabilen dövmelerin çeşitliliği neredeyse sonsuz. Buradan dövmelere sahip olabilirsiniz.

Dövme zaman zaman sağlık açısından tartışma konusu olmuştur. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda kesin olmamakla beraber zararın olmadığı belirtiliyor. Ancak  bu %100 zararsız demek değildir.

Benzer Yazılar

One comment

  • emotion

    Dövme her zaman istediğim birşeydi. Ama cesaret edip de yaptıramam, bence pek sağlıklı değil. Güzel olcak diye, tarz yapıcam diye sağlığımdan olamam yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.